Erik Bojničan Rôzne

Deti na škole v Jelšave môžu zažiť kadečo: Zelená hliadka a aj pec na vypaľovanie

V mimoškolskej činnosti v rámci Základnej školy s materskou školou Jelšava funguje až 29 rôznych záujmových krúžkov. Sú zamerané na rôzne oblasti. Chcú nimi deťom vyplniť čas po vyučovaní.

Ilustračný obrázok k článku Deti na škole v Jelšave môžu zažiť kadečo: Zelená hliadka a aj pec na vypaľovanie
Zdroj: TASR

Na Základnej škole s materskou školou (ZŠ s MŠ) Jelšava sa pedagógovia okrem výchovno-vzdelávacieho procesu zameriavajú tiež na mimoškolskú činnosť, v rámci ktorej pri škole funguje až 29 rôznych záujmových krúžkov. Podľa slov riaditeľky školy Viery Bardoňovej sú tieto záujmové útvary zamerané na rôzne oblasti a ich prostredníctvom chcú žiakom vyplniť čas po vyučovaní a predchádzať situáciám, kedy by sa deti len bezcieľne túlali po uliciach.

Zameranie je rôzne

„V súčasnosti sa na škole vytvára napríklad kvalitný futbalový tím žiakov z prvého stupňa. Tento rok sa nám podarilo spustiť aj krúžok folklórneho tanca a ľudovej hudby. Naša predstava je prepojiť túto záujmovú činnosť s materskou škôlkou, kde funguje folklórny súbor Jelšavanček,“ vysvetlila riaditeľka, podľa ktorej by tak deti, ktoré končia MŠ, mohli v tejto aktivite plynule pokračovať aj na ZŠ. „Máme tiež turistický krúžok, ale zameriavame sa aj na počítačovú a čitateľskú gramotnosť a na výtvarnú výchovu, hrnčiarstvo i rezbárstvo,“ doplnila.

Posledným trom spomínaným oblastiam sa na škole venuje pedagogička a umelkyňa Eva Wilson. „Okrem základných výtvarných činností, ktoré máme predpísané v osnovách, sa zaoberáme aj prácou s hlinou. Deti s týmto materiálom rady pracujú, pretože je tvárny a dajú sa z neho vytvoriť rôzne figúrky, ozdoby a reliéfy,“ uviedla Wilson s tým, že inšpiráciou pri tvorbe sú im rôzne sviatky a obdobia roka. „Používame rozličné techniky, vrátane tých náročnejších. Máme tu tiež hrnčiarsky kruh i pec na vypaľovanie,“ priblížila pedagogička, podľa ktorej si deti vďaka tomu vedia vyrobiť napríklad rôzne darčeky pre rodičov.

Ďalšou oblasťou, ktorej sa žiaci v rámci krúžkov venujú, je rezbárstvo. „Pracujeme hlavne s lipovým drevom a zatiaľ sme si vyskúšali vyrobiť napríklad misky. Deťom sa totiž páčia ľudové tradície z minulosti, keď ľudia jedli drevenou lyžicou z drevenej misky,“ objasnila Wilson. Na hodinách však vytvárajú aj drobné figúrky, zvieratá a rôzne reliéfy. „V súvislosti s nimi žiaci obľubujú hlavne historické témy, ako staré budovy či celé mestá,“ dodala.

Dôraz kladú aj na ekológiu

Okrem záujmovej činnosti kladie vedenie ZŠ s MŠ dôraz aj na ekologickú výchovu.*** „Naši žiaci nám na škole dokonca už urobili revíziu, pri ktorej zisťovali, koľko máme úsporných žiaroviek a kde ich ešte treba vymeniť. Sme zapojení aj do programu Zelená škola, v rámci ktorého deti pravidelne sledujú triedenie odpadu a zber papiera,“*** informovala riaditeľka s tým, že nádoby na triedený odpad sú umiestnené v každej triede.

„Na škole máme takzvanú Zelenú hliadku, ktorá triedenie kontroluje a každú triedu hodnotí. Na konci školského roka robíme vyhodnotenie a najlepšia trieda je odmenená,“ uzavrela Bardoňová.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM