Správy

Na Slovensku pokračujú zhromaždenia: Hlavnou požiadavkou sú zmeny v polícii

Odvolanie policajného prezidenta Tibora Gašpara, jasné systémové zmeny v policajnej inšpekcii a odpolitizovanie vedenia polície. Aj toto žiadajú predstavitelia iniciatívy Za slušné Slovensko, ktorí vo štvrtok pokračujú vo verejných zhromaždeniach.

Ilustračný obrázok k článku Na Slovensku pokračujú zhromaždenia: Hlavnou požiadavkou sú zmeny v polícii
Zdroj: TASR

„Minister vnútra Tomáš Drucker (nom. Smeru-SD) tvrdí, že potrebuje čas na rozhodnutie o novom policajnom prezidentovi. Ak politici boli schopní vytvoriť novú vládu za dva dni, tak nerozumieme výhovorke pána Druckera, že nevie nájsť nového policajného prezidenta v radoch slušných policajtov, a to v priebehu pár dní,“ uviedli organizátori.

Podľa nich, ak sa chce minister vnútra naozaj snažiť o obnovenie dôvery verejnosti v nezávislé vyšetrovanie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ako aj káuz, na ktoré zavraždený novinár poukázal, tak odvolanie Gašpara, jasné systémové zmeny v policajnej inšpekcii a odpolitizovanie vedenia polície sú prvé nevyhnutné kroky, aby sa Drucker vôbec mohol uchádzať o dôveru verejnosti.

Organizátori zhromaždení ani desať dní od vyslovenia dôvery vláde Petra Pellegriniho (Smer-SD) nevidia jasný signál, že to nový kabinet myslí so snahou o obnovenie dôvery vážne. "Miesto toho počúvame o potrebe zorientovať sa v tom, čo je nám všetkým jasné. Zhromaždenie za slušné Slovensko bude v Bratislave o 17. hodine na Námestí SNP.

V ostatných mestách budú zhromaždenia, pochody alebo ďalšie aktivity vo štvrtok alebo piatok (6.4.) podľa kapacít a ohlásenia organizátorov z konkrétnych mi­est.

Premiéra Pellegriniho mrzí, že sa uskutočnia ďalšie verejné zhromaždenia s požiadavkou na odvolanie Tibora Gašpara. Túto personálnu otázku i ďalšie kroky ohľadom polície má totiž kompetencii nový minister vnútra Tomáš Drucker, na ktorého sa premiér spolieha a dáva mu „voľné ruky".

Pellegrini v stredu (4.4.) na Slavíne uviedol, že sa nebude vyjadrovať k osobe policajného prezidenta, nech túto funkciu zastáva ktokoľvek. „Nemyslím si, že akýkoľvek predseda vlády má rozhodovať o tom, či nejaký policajný prezident má alebo nemá ostať na stoličke. To prosím odo mňa nechcite. To by bol priamy zásah vysokého politika do chodu polície,“ zdôvodnil. Zároveň necháva na ministra vnútra, aby rozhodol, aké personálne zmeny spraví. „Pre mňa je momentálne kľúčové, aby pán minister čo najskôr dokončil a verejnosti predstavil nový zákon o voľbe policajného prezidenta a následne musí povedať, ako mieni naložiť s terajším,“ vysvetlil Pellegrini.

Predsedu vlády podľa jeho slov nevyrušuje, že Drucker si zobral mesiac čas na posúdenie ďalšej budúcnosti Gašpara. Polícia podľa neho zatiaľ funguje ako má, štatistiky mesačne ukazujú pokles kriminality a bezpečnostná situácia na Slovensku je dobrá. „Myslím si, že (Drucker, pozn. TASR) urobí najlepšie, ako v tejto chvíli urobiť môže, a protesty na uliciach samozrejme môžu vyjadrovať nejaký postoj, ale jeho rozhodnutie musí byť založené na profesionálnom zhodnotení faktov, nemôže to byť emocionálne rozhodnutie,“ ozrejmil.

Premiér tiež informoval, že sa chce v piatok (6.4.) stretnúť s ministrom vnútra i s generálnym prokurátorom ohľadom vyšetrovania vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Chce získať uistenie, že vyšetrovanie prebieha po technickej, nie po obsahovej stránke, ako má. „Ak by som mal pochybnosť, že aj v tomto sa koná tak, ako sa nemá, tak samozrejme ten tlak na pána ministra budem vytvárať intenzívnejší, ale momentálne si myslím, že je dostatočne schopný manažér na to, aby posúdil veľmi rozumne a na základe faktov, čo má urobiť," dodal.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM