Eva Viestová Krimi

Obrovské škody: V Revúcej vypuklo 50 požiarov!

S nástupom prvých suchých dní začalo pre hasičov jedno z najnáročnejších období roka. Teplé počasie láka ľudí do prírody, robia si ohníčky, upratujú záhrady. To však veľmi rýchlo končí obrovským nešťastím.

Niektorí obyvatelia dokonca upratujú tak, že vypaľujú vysušené úhory, pretože veria v mylné mýty, že popol je hnojivo a že ide o rýchle upratanie.** Nie je to pravda. ** Spálená zem je bez života a rýchlo upratané môže byť i tak, že nezostane nič nielen na pozemku, ale napríklad ani z blízko stojacej chatky či domu, v najhoršom prípade môže prísť sám podpaľač o život.

**Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Revúcej podľa jeho šéfa Martina Simana od začiatku marca do 19.3. eviduje už 50 požiarov v prírode – ich príčinou je vypaľovanie suchých porastov. **

[color=#ff3300]­Hasiči preto dvíhajú varovný prst a žiadajú ľudí, aby dodržiavali ich BEZPEČNOSTNÉ PO­KYNY

1. Je zakázané akékoľvek vypaľovanie porastov bylín, kríkov a stromov. Ak je nevyhnutné porasty vyčistiť, je možné suché porasty pohrabať na upravenú hromadu v dostatočnej vzdialenosti od okolitých objektov a iných horľavých materiálov a spáliť za bezveterného počasia v prítomnosti dospelých osôb vybavených vhodným náradím, hasiacimi prostriedkami a spojovacími prostriedkami na privolanie hasičskej jednotky. Po skončení spaľovania je potrebné vykonať uhasenie zvyškov po spaľovaní a skontrolovať okolie. Pred začatím spaľovania horľavých látok na voľnom priestranstve je občan povinný oznámiť miesto a čas spaľovania na príslušné okresné riaditeľstvo na telefónne číslo 150.

2. Je zakázané zakladať oheň v priestoroch alebo na miestach, kde môže dôjsť k jeho rozšíreniu.

3. Je zakázané fajčiť alebo používať otvorený plameň na miestach so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru.

4. Upozorňujeme vlastníkov, správcov a užívateľov nehnuteľnosti na povinnosť umožniť vstup na nehnuteľnosť na vykonanie opatrení nevyhnutných na zdolanie požiaru alebo na zamedzenie jeho šírenia, prípadne na vykonanie iných záchranných prác.

5. Upozorňujeme občanov, že každý je povinný v súvislosti so zdolávaním požiaru vykonať nevyhnutné opatrenia na záchranu ohrozených osôb, uhasiť požiar, ak je to možné, alebo vykonať nevyhnutné opatrenia na zamedzenie jeho šírenia, poskytnúť osobnú pomoc v súvislosti so zdolávaním požiaru na výzvu veliteľa zásahu, veliteľa hasičskej jednotky alebo obce.

6. V čase zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiarov je potrebné zvýšiť dohľad nad maloletými deťmi, ktorých hry by mohli mať za následok vznik požiaru.

7. Každý občan je povinný bez zbytočného odkladu oznámiť okresnému riaditeľstvu Hasičského a záchranného zboru požiar, ktorý vznikol v objektoch, priestoroch alebo na veciach v jeho vlastníctve alebo užívaní.

8. Upozorňujeme všetkých občanov, ktorí majú vo vlastníctve, správe alebo užívaní lesné porasty, že v § 14 ods. 1 písm. n) zákona o ochrane pred požiarmi je určená povinnosť zabezpečovať plnenie opatrení v súvislosti s ochranou lesov pred požiarmi podľa § 6b citovaného zákona. Podrobnosti o opatreniach v súvislosti s ochranou lesa pred požiarmi ukladá § 10 vyhlášky o požiarnej prevencii.

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM