Peter Simon Kultúra

Betliarska noc múzeí uspokojí aj náročného milovníka histórie: Nebude chýbať ani ohňostroj

Tohtoročná Noc múzeí sa v kaštieli Betliar ponesie v športovom duchu práve prebiehajúcich Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji.

Ilustračný obrázok k článku Betliarska noc múzeí uspokojí aj náročného milovníka histórie: Nebude chýbať ani ohňostroj
Foto: Vlado Eliáš

Konské pólo, jachting, auto-moto športy, rôzne súťaže, ale aj olympiády boli veľmi obľúbenou voľnočasovou aktivitou všetkých členov rodiny Andrássyovcov. Tohtoročná Noc múzeí sa preto v kaštieli Betliar ponesie v športovom duchu práve prebiehajúcich Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji.

„V sobotu, 18. mája Vás pozývame do kaštieľa Betliar, kde na Vás bude čakať bohatý program. Od 13:00 bude pre detských návštevníkov otvorená naša kreatívna výtvarná dielňa, kde sa až do 17:00 budú môcť zapojiť do tvorby najdlhšej maľovanej knihy a taktiež si vyrobiť rôzne kreatívne športové pomôcky,“ informuje Judita Krajčiová z múzea v Betliari.

Koncert Karmen Pál-Baláž

Ako následne doplnila, na lúke pred kaštieľom sa od 17:00 do 19:00 budú môcť návštevníci zapojiť do športových aktivít ako loptové hry, bedminton, tenis alebo kriket, ktoré boli obľúbené aj medzi aristokratmi. „Naše pozvanie na Noc múzeí prijala aj finalistka Superstar a interpretka aktuálne najhranejšej slovenskej pesničky Anjel, Karmen Pál-Baláž. Jej koncert sa bude konať pred kaštieľom o 18:30. Koncert sa bude konať aj v prípade nepriaznivého počasia,“ spresnila Krajčiová.

Prehliadky nesprístupnených častí kaštieľa

Od 19:00 budú mať návštevníci múzea možnosť zúčastniť sa klasických alebo špeciálnych tematických prehliadok kaštieľa Betliar. „Tematické prehliadky, ktoré budú po bežne nesprístupnených častiach kaštieľa sa tento rok budú venovať športu a športovým aktivitám Andrássyovcov. Túto tému si múzeum nezvolilo náhodou a súvisí s Majstrovstvami sveta v ľadovom hokeji, ktoré sa tento rok konajú na Slovensku, aj práve počas Noci múzeí. Pri bufete Spanga, ktorý sa nachádza v areáli kaštieľa Betliar budú mať preto návštevníci jedinečnú možnosť sledovať prenos zápasu Veľká Británia – Slovensko, ktorý sa začína o 20:15,“ uvádza Judita Krajčiová.

Vyvrcholením sobotného večera bude o 23:00 ohňostroj pred kaštieľom, ktorý mal veľkú obľubu v aristokratických kruhoch už od 18. storočia a tvoril neoddeliteľnú súčasť každej väčšej šľachtickej oslavy. Kaštieľ a jeho areál budú pre návštevníkov prístupné do polnoci.

Program:

  • 13:00 – 17:00 Tvorivé a športové aktivity pre deti
  • 17:00 – 19:00 Aristokratické športové hry pred kaštieľom
  • 18:30 Koncert Karmen Pál-Baláž, finalistky SuperStar
  • 19:00 – 0:00 Večerné a nočné prehliadky kaštieľa
  • 19:00 – 0:00 Špeciálne prehliadky kaštieľa po bežne nesprístupnenej tra­se
  • 20:15 Premietanie hokejového zápasu SVK – GB pri bufete Spanga
  • 23:00 Ohňostroj

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie