Peter Simon Kultúra

Celoslovenské poľovnícke slávnosti: V Betliari nás čaká zaujímavý program

Už túto sobotu otvorí Slovenské národné múzeum − Múzeum Betliar svoje brány po prvýkrát pre významné celoslovenské podujatie s názvom 29. Celoslovenské poľovnícke slávnosti − Dni svätého Huberta.

Ilustračný obrázok k článku Celoslovenské poľovnícke slávnosti: V Betliari nás čaká zaujímavý program
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk

Slávnosti, konajúce sa tradične v coburgovskom poľovníckom kaštieli – Múzeu vo Svätom Antone, boli do areálu kaštieľa Betliar presunuté z dôvodu avizovaných rekonštrukčných prác nádvoria svätoantonského kaštieľa. Slávenie sviatku všetkých poľovníkov v nových priestoroch prinesie poľovníckej i nepoľovníckej verejnosti bohatý program.

Ako informovala Judita Krajčiová z múzea v Betliari, podujatie začína v sobotu, 7. septembra 2019 o 8:30 hod. slávnostným sprievodom, po ktorom sa bude konať Svätohubertovská omša a slávnostný ceremoniál otvorenia Dní sv. Huberta. Na hlavnom pódiu sa budú odovzdávať rezortné vyznamenania Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a Medaily sv. Huberta, a neskôr sa budú vyhlasovať výsledky súťaží majstrovstvá Slovenska vo vábení jeleňov, Poľovníctvo vo fotografii, Poľovnícky nôž 2019, Naj brada – najdlhšia a najkrajšia, Poľovnícky šperk 2019, Poľovnícky klobúk – najkrajšie upravený poľovnícky klobúk, a vyhodnotenie súťaže Poľovník roka 2018.

„Zároveň si budú môcť návštevníci užiť aj pestrý sprievodný program – majstrovstvá Slovenska vo varení poľovníckeho guľášu, hádzanie flinty do žita, vyskúšať si taktiež budú môcť streľbu z lukov a historických kuší, zapojiť sa do iniciatívy Hubertova kvapka krvi, zažiť atraktívny rybolov a pozrieť si ukážky sokoliarstva. Pre deti bude pripravený náučný a zážitkový chodník s prezentáciou lesnej pedagogiky a iných zábavných atrakcií. V rotunde pri vstupe do areálu kaštieľa bude výstava historických kamzičích trofejí zo zbierok Andrássyovcov a okolo fontány so sochou Psyché budú poľovnícke podujatie dokresľovať vystavené zaujímavé trofeje z Gemera a z okolia,“ informovala Krajčiová.

Ako doplnila, vo vstupnej hale múzea bude pripravená galéria víťazných fotografií česko-slovenskej súťaže Zlatý jeleň Slávy Štochla 2019, celoslovenskej súťaže Poľovníctvo vo fotografii a výstava šperkárov a nožiarov.

„Pre milovníkov poľovníckej kynológie bude prichystaná prezentácia slovenských národných plemien psov, ktorej súčasťou budú aj špeciálne klubové výstavy Slovenského kopova, Slovenského hrubosrstého stavača, Tatranského duriča, Slovenského čuvača a Alpského jazvečíkovitého duriča. Taktiež bude pripravený propagačný stánok ďalšieho národného plemena, Československého vlčiaka. Večerný program bude pokračovať o 18:00 hod. koncertom skupiny Nocadeň a neskôr voľnou zábavou do 22:30 hod.,“ spresnila Judita Krajčiová.

Počas tejto soboty múzeum upozorňuje návštevníkov na zmenenú organizáciu dopravy a parkovania v obci, kedy budú pre osobnú dopravu vytvorené záchytné parkoviská.

Organizátormi podujatia sú Slovenská poľovnícka komora, Slovenský poľovnícky zväz, Obvodná poľovnícka komora Rožňava, SPZ RgO Gemer Rožňava − Revúca, Múzeum vo Svätom Antone a Slovenské národné múzeum – Múzeum Betliar. Podujatie sa uskutoční pod záštitou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a pod záštitou ministerky kultúry SR Ľubice Laššákovej.

Kaštieľ Betliar bude v tento deň otvorený počas predĺžených otváracích hodín v čase 9:00 – 19:00. Vstupné do areálu bude spoplatnené: dospelí a mládež nad 15 rokov − 3 €, dôchodcovia − 1 €, ZŤP a deti do 15 rokov – ZDARMA. Vstupné do kaštieľa a na výstavu Klenot flámskej gotickej miniatúry: Kniha hodiniek Ilony Andrássyvej ostáva nezmenené podľa platného cenníka.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie