Jakub Forgács Správy

Chorobnosť v Banskobystrickom kraji stúpla. Zatvorené sú už aj prvé školy

Podľa slov epidemiológov sú chorí predovšetkým seniori a žiaci základných a stredných škôl.

Ilustračný obrázok k článku Chorobnosť v Banskobystrickom kraji stúpla. Zatvorené sú už aj prvé školy
Zdroj: TASR

Tak ako predpokladali epidemiológovia, v 43. kalendárnom týždni tohto roka opätovne v Banskobystrickom kraji stúpla chorobnosť. „Ide predovšetkým o akútne respiračné ochorenia (ARO), ktorých je oproti uplynulému týždňu o 13 percent viac. Pozitívne je, že z ARO na vyvinulo o 5 percent menej chrípky a jej podobných ochorení (CHPO). V porovnaní s rovnakým obdobím uplynulého roka je ochorení o niečo menej. Chorobnosť tento týždeň hlásilo 60 percent lekárov pre deti a dorast a 42 percent lekárov prvého kontaktu,“ uviedla Mária Tolnayová, hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) B. Bystrica.

„RÚVZ v Banskej Bystrici neevidoval tento týždeň žiadny prípad závažného akútneho respiračného ochorenia (SARI). Kvôli zvýšenému počtu chorých sú v tomto kraji 2 školské zariadenia – Materská škola Biskupice a Základná škola Holiša – obe v okrese Lučenec,“ hovorí Tolnayová.

Ako ďalej uviedla Tolnayová, mierne sa ale zvýšil počet komplikácií – akútne respiračné aj chrípkové ochorenia sa skomplikovali zápalmi dutín v 72 prípadoch, zápalmi stredného ucha v 33 prípadoch a v 34 prípadoch zápalom pľúc. „Najviac skomplikovaných prípadov je opäť vo vekovej skupine najmenších detí a seniorov. Najvyšší počet chorých na ARO je v okresoch Lučenec, Rimavská Sobota a Zvolen. Najmenej chorých – 83 je v okrese Banská Štiavnica. Na chrípku ochorelo najviac ľudí v okresoch Lučenec, Žarnovica, Poltár, Žiar nad Hronom a Banská Bystrica. Chorí sú predovšetkým seniori a žiaci základných a stredných škôl,“ pokračovala Tolnayová.

Epidemiológovia upozorňujú, že s nástupom chladnejších dní prichádza obdobie zvýšeného výskytu akútnych ochorení dýchacích ciest a chrípky. Je to zároveň obdobie vhodné na očkovanie. Keďže chrípkový vírus mení každý rok svoj charakter sú pre každú sezónu pripravené nové očkovacie látky. Vo vakcíne nie je celý vírus, ale len jeho časti a preto vakcína nemôže spôsobiť chrípkové ochorenie.

Na vytvorenie protilátok sú potrebné dva týždne, takže je žiaduce dať sa zaočkovať včas. Najvhodnejším obdobím na očkovanie je október a november. Očkovať proti chrípke by sa mali najmä osoby nad 65 rokov, osoby s ochoreniami srdcovo-cievneho systému, s chronickými ochoreniami dýchacích ciest, metabolickými, renálnymi a imunitnými poruchami.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie