Eva Viestová Kultúra

Pozrite si, ako deti z Hviezdoslavky upálili Morenu priamo v centre Revúcej...

Býva už každoročným dobrým zvykom, že deti zo Základnej školy na Hviezdoslavovej ulici pri nástupe jari upaľujú Morenu, tak ako to bolo zvykom voľakedy. Týmto gestom vyháňajú zimu a vítajú jar. Uvidíme, či sa im to podarilo...

Ilustračný obrázok k článku Pozrite si, ako deti z Hviezdoslavky upálili Morenu priamo v centre Revúcej...
Foto: Eva Viestová

V piatok dopoludnia sa zhŕkli revúcki škôlkari pred Kohútom, aby spolu s deťmi z Hviezdoslavky odprevadili upálenú Morenu na jej ceste dolu riekou.

Spievajúci sprievod detí a učiteľov zanôtil najprv pieseň Morena, Morena za Mestským úradom a následne sa presunuli za asistencie mestských policajtov pred Kohút. Po zaspievaní pesničky si veru aj celého hrdla poriadne zavrieskali.to

Potom už mala Morena osud spečatený…vyzliekli ju, zapálili a hodili do rieky. Verme, že to zimu z Revúcej nadobro vyženie…nech sa už môžeme všetci tešiť z teplých jarných lúčov.

Pôvod tradície pálenia Moreny

Jeden z najarchaickejších zvykov, ktorý sa v minulosti vykonával bol „Vynášanie Moreny“. Konal sa koncom zimy a vyjadroval túžbu ľudí skoncovať s chladným počasím a privolať teplé lúče slnka.

Tento zvyk má korene v predkresťanskom období, keď ľudia verili, že prírodu ovládajú nadprirodzené sily, ktorých konanie možno ovplyvniť. Týmto silám pripisovali aj striedanie ročných období.

Morena symbolizovala zimu, preto ak ľudia chceli, aby prišla jar, museli ju zabiť, utopiť v potoku alebo upáliť. Mala podobu slamenej figuríny oblečenej do ženských šiat, ktorú niesli mladé devy so spevom k potoku alebo k rieke. Pri brehu ju vyzliekli, zapálili a hodili do vôd rozmŕzajúcej rieky.

POZRITE SI NAŠE FOTO A VIDEO Z PÁLENIA MORENY.

Morena
1
Galéria
Morena
27
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie