Ilustračný obrázok k článku Dopad na rozvoj či turizmus aj výpadok daní: Revúca čelí 2. vlne koronavírusu
Foto: Eva Viestová

Dopad na rozvoj či turizmus aj výpadok daní: Revúca čelí 2. vlne koronavírusu

Koronavírus zasiahol podľa slov primátora rozvoj Revúcej, kultúru, šport, turizmus i školstvo. O akú sumu prišlo mesto na daniach?

Jakub Forgács Správy
Jakub Forgács Správy

Dopad na rozvoj či turizmus aj výpadok daní: Revúca čelí 2. vlne koronavírusu

Koronavírus zasiahol podľa slov primátora rozvoj Revúcej, kultúru, šport, turizmus i školstvo. O akú sumu prišlo mesto na daniach?

Ilustračný obrázok k článku Dopad na rozvoj či turizmus aj výpadok daní: Revúca čelí 2. vlne koronavírusu
Foto: Eva Viestová

V posledných dňoch sledujeme na celom Slovensku výrazný nárast počtu pozitívne testovaných na nový koronavírus. Hoci Banskobystrický kraj má zo všetkých krajov zatiaľ najnižší počet zistených prípadov, čísla narastajú aj v našich končinách. Zaujímalo nás preto, ako je Revúca pripravená na druhú vlnu.

Mesto prišlo o státisíce eur

„Mesto disponuje primeranými zásobami dezinfekčných a ochranných prostriedkov. To znamená, že časť prostriedkov je zakúpená a časť sa priebežne dokupuje. Krízový štáb zasadá podľa potreby, avšak zatiaľ len plní úlohy vyplývajúce z nariadenia hlavného hygienika,“ uviedol pre spravodajský portál Dnes 24 primátor Revúcej Július Buchta.

Ako ďalej spomenul, podľa aktualizovanej prognózy mestá a obce prídu v roku 2020 o časť podielových daní (je to časť dane z príjmov fyzických osôb poukazovaná samospráve). „Pre mesto Revúca je to v porovnaní s pôvodným rozpočtom 2020 výpadok cca 330 000 – 391 000 eur. Tieto dane mesto dostáva mesačne, preto sú otázne ešte posledné tri mesiace roka,“ podotkol Buchta.

Ako dodal, výdavky vynaložené a požadované na refundáciu dezinfekčných a ochranných prostriedkov tvoria sumu 67 733 eur, avšak zatiaľ podľa Buchtu nevedia, či budú všetky náklady spojené s vyššie uvedenými prostriedkami refundované.

Celoročné šetrenie

„Počas celého roka mesto šetrilo na údržbe verejnej zelene, na údržbe miestnych komunikácií, na bežných nákupoch, údržbe budov, na výdavkoch za kultúrne podujatia, na dotáciách pre šport, na prevádzke letného kúpaliska alebo na školeniach pre zamestnancov. Základná umelecká škola išla v režime, kde zamestnanci pracovali len na 80% a mesto zvažovalo túto alternatívu rozšíriť na všetky organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta,“ povedal primátor s tým, že poslanci MsZ však rozhodli, že počkajú, ako sa bude situácia vyvíjať a zvolili toto ako krajnú možnosť.

A ako mesto plánuje vykryť úbytok financií? „Čiastočne je tento výpadok vykrytý šetrením mesta vo výdavkoch a čiastočne pomohol štát poskytnutím dotácie na podporu udržania miest v materských školách vo výške 111.488 eur, ale pomohla aj Sociálna poisťovňa tým, že mestu vrátila poistné a príspevky do poisťovní za mesiac apríl vo výške 54.513 eur,“ uviedol Buchta.

Dopad na rozvoj aj turizmus

Koronakríza zasiahla aj viaceré inštitúcie a podujatia v meste.

„Najviac postihnutými oblasťami boli rozvoj mesta, kultúra, šport, turizmus i školstvo – v rámci krúžkov a záujmových činností CVČ. Zrušené bolo aj organizovanie športových, kultúrnych a spoločenských podujatí.,“ vymenoval primátor so slovami, že to dokonca znamenalo aj úplne ukončenie činnosti jednej posilňovne.

Turizmus v meste podľa slov Buchtu ovplyvnilo i zatvorenie prevádzok – Turistického informačného centra a Múzea Prvého slovenského gymnázia, ktoré boli v období od 10. marca do 10. mája 2020 zatvorené v zmysle nariadení Ústredného krízového štábu SR.

Pozastavené práce

„Oddelenie vnútornej prevádzky plánovalo vybudovať samostatnú plynovú kotolňu pre objekty na ul. SNP (Gemina a telocvičňa), ako aj rekonštruovať objekt na ulici Š. Maliaka. Avšak práce kvôli koronakríze boli pozastavené,“ uviedol Buchta so slovami, že mesto zároveň pozastavilo poskytovanie dotácií v zmysle všeobecno-záväzných nariadení Mesta Revúca.

„Investičné aktivity mesta neboli pozastavené, dokonca mesto promptne reagovalo na výzvy v súvislosti s COVID-19 (dezinfekcia, germicídne žiariče),“ dodal primátor.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín