Rôzne

Držte palce Muránskej Dlhej Lúke: Ako jediná z regiónu zabojuje o prestížny titul!

Muránská Dlhá Lúka je jedinou obcou z regiónov Gemer a Novohrad, ktorá bude bojovať o naozaj prestížny titul. Konkurovať jej bude viac ako dvadsiatka dedín. Čím chce zaujať?

Ilustračný obrázok k článku Držte palce Muránskej Dlhej Lúke: Ako jediná z regiónu zabojuje o prestížny titul!
Zdroj: Dnes24.sk

Do aktuálneho 8. ročníka súťaže Dedina roka 2015 je zapojená aj dedinka Muránska Dlhá Lúka v Revúckom okrese. O prestížny titul a právo reprezentovať Slovenskú republiku v súťaži o Európsku cenu obnovy dediny bude táto obec súťažiť s ďalšími 21 dedinami zo siedmich krajov Slovenska.

Zaujímavé obecné aktivity

Iniciátorom účasti Muránskej Dlhej Lúky na tomto zápolení obcí je starosta Marek Nosko. „Myslím si, že súťaž Dedina roka je skutočne na úrovni a keď niekto vyhrá, tak je to naozaj obec, ktorá vie, čo robí. Po siedmich rokoch, ktoré som strávil na úrade, si myslím, že v našej obci sme toho spravili naozaj hodne,“ povedal na margo súťaže.

Verí v úspech dediny a zabodovať chce predovšetkým obecnými aktivitami. „V obci máme veľmi aktívnych dôchodcov, ale aktívni sú aj cirkevníci, škola či škôlka,“ uviedol Nosko. Predpokladá však, že dedina získa body aj za ďalšie oblasti, napríklad obnovu domov.

Zabojuje v siedmych kategóriách

Prihlásené obce v súťaži predstavia úspešné postupy obnovy vidieka, zlepšovania kvality životného prostredia a rozvoja dedín. O celkové prvenstvo a ocenenia zabojujú v siedmich kategóriách.

„Národná hodnotiaca komisia ich bude posudzovať podľa okruhov v súťažných kategóriách. Zameria sa hlavne na oblasť hospodárstva, programovania a plánovania, vytvárania podmienok pre rozvoj podnikania, racionálneho využívania prírodných zdrojov, vzhľad obcí, starostlivosť o hmotné aj nehmotné dedičstvo, schopnosť vytvárania partnerstiev, využitia možnosti cestovného ruchu, atraktivít, ale aj na aktivity v starostlivosti o životné prostredie a krajinu,“ vymenoval manažér súťaže Martin Lakanda zo Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP).

Súťaž Dedina roka 2015 vyhlásili Ministerstvo životného prostredia SR, SAŽP, Spolok pre obnovu dediny a Združenie miest a obcí Slovenska 26. marca 2015. Záštitu nad podujatím prevzal prezident SR Andrej Kiska. Súčasťou súťaže je aj internetové hlasovanie verejnosti, ktoré je dostupné na oficiálnom webovom sídle Programu obnovy dediny do 31. augusta 2015.

Foto: Obec Muránska Dlhá Lúka

Zdroj: TASR

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie