FOTO: Symbol a pýcha Revúcej. Evanjelický kostol slúžil prvým študentom

Patrí medzi dominanty nášho mesta a zohrával tiež dôležitú úlohu v živote študentov niekdajšej významnej vzdelávacej inštitúcie. Čím zaujme revúcky kostol?

Jakub Forgács

Typickou nezameniteľnou siluetou svojej veže zaujme už z diaľky veža evanjelického kostola v Revúcej, ktorá je jedným zo symbolov tohto mesta na Gemeri. Ako informovala lektorka Múzea Prvého slovenského gymnázia (MPSG) v Revúcej Lucia Koreňová, zohrával tiež dôležitú úlohu v živote študentov niekdajšej významnej vzdelávacej inštitúcie.

„Ozdobou dejín kostola je 16. september 1862, kedy v ňom slávnostne otvorili Slovenské evanjelické a. v. gymnázium – Prvé slovenské gymnázium. Tento jedinečný počin revúckych evanjelikov a ich neúnavných podporovateľov vyjadruje pri vstupe do kostola bronzová pamätná tabuľa,“ uviedla Koreňová.

O tejto udalosti napísal i August Horislav Škultéty, štúrovec a prvý správca školy. „Svitol deň 16. septembra. V chráme evanjelickom veľko-revúckom shromaždili sa údovia cirkve do valného konventu, ku ktorým zasadli i v hojnom počte došli zakladatelia a priaznivci utvorujúceho sa v lone cirkve evanjelického slovenského gymnázia,“ uvádza národovec vo svojej tvorbe.

Kostol je dnes národnou kultúrnou pamiatkou a turisti ho môžu spoznať v rámci série podujatí Potulka mestom Revúca. Súčasťou je i výstup na jeho vežu, odkiaľ je dobrý výhľad na celú Revúcu.

Pozrite si revúcky kostol v priloženej fotogalérii!

Zdroj: TASR

Odporúčame