Ilustračný obrázok k článku FOTO: Krásny čin revúckych futbalistov. Do nemocnice zavítali, aby pomohli!
4
Galéria

FOTO: Krásny čin revúckych futbalistov. Do nemocnice zavítali, aby pomohli!

Futbalisti chodia do nemocnice väčšinou so zraneniami. V Revúcej však prišli darovať najvzácnejšiu tekutinu!

Jakub Forgács Správy
Jakub Forgács Správy

FOTO: Krásny čin revúckych futbalistov. Do nemocnice zavítali, aby pomohli!

Futbalisti chodia do nemocnice väčšinou so zraneniami. V Revúcej však prišli darovať najvzácnejšiu tekutinu!

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Krásny čin revúckych futbalistov. Do nemocnice zavítali, aby pomohli!
4
Galéria

Futbalisti Mestského futbalového klubu Revúca sa po tretíkrát stretli v revúckej nemocnici, aby podporili dobrú vec. Šiesti hráči štvrtoligového mužstva neváhali a prišli darovať krv v rámci akcie „Vianočná kvapka krvi 2016“. O celej akcii sme sa porozprávali s kapitánom mužstva Lukášom Smerekom.

Ako vznikla myšlienka darovania krvi revúckymi futbalistami?

Ako ste si isto všimli, táto myšlienka nie je úplnou novinkou. Musím sa priznať, že sme sa inšpirovali väčšími klubmi, ktoré sa rôznymi spôsobmi snažia pomáhať ľuďom v núdzi. Keďže my nedokážeme pomáhať finančne ani materiálne, rozhodli sme sa darovať niečo, čo má každý z nás a čo nám, v podstate, nebude chýbať. Navyše, pravidelne športujeme, a preto je predpoklad, že naša krv je zdravá a teda vhodná pre niekoho, kto ju naozaj potrebuje.

Podľa čoho vyberáte hráčov, ktorí sa zúčastňujú akcie?

Nevyberáme. Celá akcia bola a je postavená na báze dobrovoľnosti. Kto chce, môže a má čas, ten príde. Napríklad, tento rok sa stalo, že niektorí chlapci nemohli darovať krv, pretože ešte neprešli povinné tri mesiace od posledného darovania. Aj to je však signál, že niektorých takéto aktivity oslovili a stali sa z nich pravidelní darcovia.

Ako prebieha taká akcia?

Nie je na tom nič zvláštne, stretneme sa v dohodnutý čas, prejdeme povinnými vyšetreniami a čakáme kým prídeme na rad. Keďže okrem nás je v Revúcej aj mnoho iných darcov, počas čakania sa snažíme žartovať a starať sa tak o dobrú atmosféru v čakárni. V tom nám pomáha aj personál nemocnice, pretože ochotne reaguje na naše žartíky. Zrejme sme aj pre sestričky a lekárky zaujímavým spestrením (smiech).

Takže sa s personálom už dobre poznáte…

Máme u nás aj stálice, ktoré sa zúčastnili všetkých troch odberov a chodia aj z vlastnej iniciatívy počas roka. Ja som bol tento rok prvýkrát, takže som sa ešte len zoznamoval s prostredím.

Prečo prvý rát? Nemal by ísť kapitán príkladom?

Mal, ale priznám sa, že aj keď som stál pri zrode tejto myšlienky, ihly veľmi nemusím. Dva roky mi trvalo, kým som sa odhodlal do toho ísť.

Ale zvládol si to…

Nebolo mi všetko jedno, ale povedal som si, že to musím nejako prelomiť. Je to predsa pre dobrú vec a možno práve moja troška krvi zachráni niekomu život alebo prinavráti zdravie a to je príjemný pocit. Vlastne som dosiahol osobné víťazstvo. Asi mi už chýbajú súťažné zápasy (smiech).

Takže si sa v očiach spoluhráčov pochlapil?

Smiali sa mi, že som nejaký bledý a spotený, takže asi budem skôr terčom posmeškov, ale našťastie tam boli skvelé sestričky, ktoré sa o mňa postarali. Teraz som už hrdina a možno sa zo mňa stane pravidelný darca (smiech).

Čo by si na záver zaželal fanúšikom klubu?

Možno tak spoločne, aby sme sa pri podobných akciách stretávali aj s nimi a v čo najhojnejšom počte a všetkým predovšetkým veľa zdravia. Všetci, a najmä športovci, vieme, že bez zdravia sa nikam nepohneme. Preto verím, že všetci prežijeme pokojné Vianoce plné zdravia, šťastia a pohody.

Pozrite si krásny čin revúckych futbalistov v priloženej fotogalérii!

V OBRAZOCH: Revúcki futbalisti ukázali srdce, prišli darovať krv
4
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín