Ilustračný obrázok k článku FOTO: Ohromný úspech Tomáša z Jelšavy. S tímom kolkárov vyhral Ligu majstrov
4
Galéria
Zdroj: archív Tomáša Pašiaka

FOTO: Ohromný úspech Tomáša z Jelšavy. S tímom kolkárov vyhral Ligu majstrov

Z nášho regiónu pochádza mnoho úspešných športovcov. Jedným z nich je aj kolkár Tomáš Pašiak, ktorý žne jeden úspech za druhým.

Jakub Forgács Iné športy
Jakub Forgács Iné športy

FOTO: Ohromný úspech Tomáša z Jelšavy. S tímom kolkárov vyhral Ligu majstrov

Z nášho regiónu pochádza mnoho úspešných športovcov. Jedným z nich je aj kolkár Tomáš Pašiak, ktorý žne jeden úspech za druhým.

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Ohromný úspech Tomáša z Jelšavy. S tímom kolkárov vyhral Ligu majstrov
4
Galéria
Zdroj: archív Tomáša Pašiaka

Tomáš Pašiak (34) pochádza z dedinky Magnezitovce neďaleko Revúcej, ale celý život prežil v Jelšave. S kolkami začal, keď mal 15 rokov. Po takmer 20 rokoch sa môže pochváliť mnohými úspechmi. Vyspovedali sme ho preto v rozhovore.

Ste úspešným kolkárom. Ako ste sa dostali k tomuto športu?

Kolky som začal hrať v Jelšave za tunajší mestský klub. Priviedol ma k nim otec. V roku 2006 som prestúpil do Podbrezovej, kde hrám dodnes. Od roku 2002 som stálym členom slovenskej reprezentácie. Moje prvé majstrovstvá sveta boli v roku 2002 v Nemecku, kde som bol ešte dorastencom. .

Priblížte prosím našim čitateľom, v čom sa líšia kolky od bowlingu…

Kolky sa od bowlingu líšia veľmi. Je to na čas dlhšia a na fyzičku oveľa náročnejšia disciplína. Na kolkoch máme dlhšiu dráhu a je ich len deväť. Na bowlingu je kolkov desať, hrá sa s podstatne väčšou guľou a na oveľa menej hodov. V kolkoch sa hrá 120 hodov, čiže hráč musí guľou hodiť 120× na kolky vzdialené 20 metrov. Guľa váži bezmála 3 kg.

Ako vyzerá príprava kolkára?

V najvyššej česko-slovenskej súťaži, ktorú hrám, spočíva príprava v tréningu samotných kolkov minimálne dva až trikrát do týždňa, plus v sobotu je väčšinou zápas, ktorý trvá cca dve hodiny. Ako doplnkové športy máme väčšinou behanie, posilňovanie, bicykel. Je na každom, čo koho baví.

Aktuálne sa vám s klubom ŠK Železiarne Podbrezová podaril triumfovať na finálovom turnaji Ligy majstrov 2017/2018. Aké sú vaše pocity po veľkom úspechu?

Pocity po výhre sú úžasné. Titul sa vôbec nezískaval ľahko. Nakoľko sme mali vo finále nášho najväčšieho rivala a súpera, nemecký Zerbst, s ktorým sa stále naťahujeme o tie najvyššie priečky v Lige majstrov, ako aj vo Svetovom pohári. Ale presne kvôli takým pocitom sa oplatí robiť šport. Na obhájenie titulu sme čakali dlhých šesť rokov, takže sme všetci v mužstve veľmi šťastní.

Aké ďalšie úspechy máte na konte?

Spomeniem aspoň tie najväčšie:

  • trikrát sa nám podarilo s mužstvom Podbrezovej vyhrať Ligu majstrov, a to v rokoch 2011 v Nemecku (Bad Lagensalza), 2012 v Slovinsku (Celje) a 2018 v Nemecku (Bamberg)
  • jedenkrát sme vyhrali Svetový pohár, a to v roku 2010 v macedón­skom Skopje
  • družstvo Podbrezovej je od roku 2000 nepretržite na domácej scéne Majstrom Slovenska družstiev

Čo sa týka reprezentácia Slovenska na majstrovstvách sve­ta:

  • v roku 2005 som bol juniorský majster sveta v disciplíne šprint
  • v roku 2006 sme boli s juniorským tímom bronzoví na majstrovstvách sveta v talianskom Bolzane
  • z roku 2012 mám bronzovú medailu z majstrovstiev sveta v Poľsku v disciplíne tandem – mix
  • z posledných majstrovstiev sveta v roku 2017 v nemeckom Dettenheime mám bronzovú medailu zo súťaže družstiev seniorov, kde sme medailu získali prvýkrát od samostatnosti SR

Na slovensku som v súťaži jednotlivcov bol majstrom Slovenska v každej kategórii:

  • 2× majster Slovenska dorastencov
  • 3× majster Slovenska juniorov
  • 1× majster Slovenska muzov

Keď práve nehráte kolky, čomu inému sa ešte venujete?

Voľného času mám extrémne málo, keďže naša sezóna trvá bezmála desať mesiacov a počas sezóny, dá sa povedať, nemáme skoro ani jeden voľný víkend. Som normálne zamestnaný, takže nájsť si voľný čas je veľmi ťažké. Väčšinou sa však venujem priateľke a dcére, s ktorou už niekoľko rokov žijeme v spoločnej domácnosti a ktorej by som sa chcel poďakovať za veľa pochopenia a trpezlivosti. Bez toho by to nešlo. Baví ma aj motorizmus a automobilové preteky, na ktoré sem-tam zájdeme. Inak sa už veľa veciam popri športe a práci venovať nedá.

V OBRAZOCH: Tomáš Pašiak žne úspechy v kolkoch
4
Galéria
Zdroj: archív Tomáša Pašiaka
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín