FOTO: Tisíce ľudí zaplnili bystrické námestie, do protestu sa zapojili takmer všetky mestá v kraji

Slovensko je na nohách. V desiatkach miest sa konajú masové zhromaždenia. Neobišli ani Banskobystrický kraj.

Aktualizované Eliška Šándorová
Ilustračný obrázok k článku FOTO: Tisíce ľudí zaplnili bystrické námestie, do protestu sa zapojili takmer všetky mestá v kraji
Zdroj: bystrica.dnes24.sk , Jaro Karak

Bystrické námestie sa v piatok podvečer zaplnilo tisíckami ľudí z mesta aj okolia. Neodradilo ich ani sychravé počasie a občasné popŕchanie. Niektorí so sebou niesli slovenské vlajky či transparenty s nápismi ako „Sľúbili sme si <3, „Už dosť.“, ale aj „Stop 90-tym“.

Ľudí spojilo zhromaždenie s názvom „Postavme sa za slušné Slovensko“, ktoré sa súčasne koná v desiatkach ďalších slovenských miest, ale i v zahraničí a podporili ho aj verejné vysoké školy vrátane Univerzity Mateja Bela. Tie svojim študentom postupne odsúhlasili na piatok 9. marca voľno.

Protesty boli aj v Brezne, Lučenci, Veľkom Krtíši, Rimavskej Sobote, Revúcej.

Medzi požiadavky organizátorov, ktorí hneď v úvode zhromaždenia vyzvali k pokojnému priebehu bez výtržností, patrí „dôkladné a nezávislé vyšetrenie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej za spoluúčasti medzinárodných vyšetrovateľov,“ ale aj „nová dôveryhodná vláda, ktorej súčasťou nebudú ľudia, u ktorých existujú podozrenia z korupcie a prepojenia na organizovaný zločin.“

Chceme lepší život…

„Nie je mi jedno, čo sa deje v našej krajine a chcem využiť svoje právo, pokojne vyjadriť názor a nespokojnosť,“ povedala pre spravodajský portál Bystrica24 vysokoškoláčka Zuzka, ktorá na námestie prišla aj so svojimi spolužiačkami.

Pred stovky Bystričanov postupne vychádzajú na pódium rečníci Alexandra Bitušíková, Jerguš Ridzoň, Peter Medveď, Jakub Pohle, Benjamin Uhrin, Alžbeta Lukáčová, či Robert Ragan. Ich výstupy dopĺňajú hudobné vystúpenia Jakuba Pohleho, Džipsís & Gádžos, Clube de esquiar a Michaely Turcerovej, Bela Felixa a Martina Bartka.

Pozrite si v priloženej fotogalérii zábery zo zhromaždenia na bystrickom námestí!

Nechýbali ani sviečky

Krátko po 17. hodine sa ľudia začali schádzať aj pri soche gen. M. R. Štefánika v Brezne. Vyše tristo ľudí, medzi ktorými nechýbali rodiny s deťmi, prišli symbolickým zapálením sviečok vyjadriť nespokojnosť s dlhodobým a najmä aktuálnym dianím v krajine.

„Vláda je naším zamestnancom a národ je jej zamestnávateľom,“ odkázal politikom Brezňan Jaro Karak.

Stovky ľudí si minútou ticha uctili pamiatku zavraždených Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej aj vo Veľkom Krtíši. Zhromaždenie bolo pokojné.

Zdroj: Dnes24.sk

Odporúčame