Sobota 20. júl 2019 Iľja/Eliáš  14 °C
Peter Simon Správy

FOTO z novej výstavy v betliarskom kaštieli: Približuje život grófky bez kaštieľa

GRÓFKA BEZ KAŠTIEĽA - Elizabeth Olgyay Andrássy a jej pozostalosť, to je názov novej výstavy, ktorá sa slávnostnou vernisážou zahájila v betliarskom kaštieli. Výstavu otvorila sesternica Elizabeth, Birgitta Westenberg zo Švédska.

Ilustračný obrázok k článku FOTO z novej výstavy v betliarskom kaštieli: Približuje život grófky bez kaštieľa
77
Galéria

Životný príbeh Elizabeth Olgyay Andrássy (1924−2017), grófky bez kaštieľa, je jedným z mnohých príkladov smutných osudov, ktoré v období od rozpadu rakúsko-uhorskej monarchie až po pád komunistického režimu v roku 1989 postihli tisícky rodín. Vďaka veľkorysému daru jej dcéry Joy Olgyay prinášajú v kaštieli Andrássyovcov v Betliari výstavu, ktorá chce oponovať nezmyselným nostalgiám za diktatúrou socialistov, byť kritická k sympatiám s fašistami a ktorá chtiac-nechtiac kladie vedľa seba slobodu Spojených štátov amerických a obmedzenia v kadarovskom Maďarsku či v Československu. Kurátorkou novej výstavy v Betliari je Silvia Lörinčíková.

„Elizabeth ešte patrila k tej generácii, ktorá zažila „rozprávkový“ svet grófov a princezien, život v okázalých palácoch a dokonca aj to, aká je jej rodina potrebná. Elizabeth pochádzala zo staršej betliarskej vetvy Andrássyovcov, ktorá gazdovala na panstvách v Gemeri, Above, Šariši či na Zemplíne. Jej prastarý otec gróf Aladár (1827−1903) bol najmladším spomedzi mimoriadne úspešných bratov, prostredného Júliusa I. (1823−1890) a najstaršieho Emanuela I. (1821−1891), synov grófa Karola III. (1792−1845) a grófky Adelheid (Etelky) Szapáryovej (1798−1876). Elizabethin otec gróf Imrich, vnuk grófa Aladára, sa narodil v roku 1891 vo Veľatoch na Zemplíne ako najstarší syn Alexandra Andrássyho a Marietty Esterházyovej. Počas pôsobenia vo funkcii vojenského veľvyslanca Rakúsko-Uhorska vo Švédsku sa zoznámil s iba 16-ročnou gymnazistkou a so svojou neskoršou druhou manželkou a matkou Elizabeth Stellou Kuylenstiernou (1902−1998). Stella bola mimoriadne inteligentná a krásna mladá dáma s vyberanými spôsobmi a dobrou výchovou. Jej kniha spomienok s názvom Horí Pusta, vydaná v roku 1948 a ktorá sa stala bestsellerom, je vynikajúcim svedectvom o drsných udalostiach a o živote jej rodiny,“ spresnila Judita Krajčiová z betliarskeho mú­zea.

Výstava bola slávnostne otvorená 4. decembra o 17. hodine a otvorila ju sesternica Elizabeth, Birgitta Westenberg zo Švédska. Vernisáž výstavy bola verejná. K výstave múzeum pripravuje množstvo sprievodných podujatí pre rôzne vekové kategórie návštevníkov. Výstava potrvá od 4. decembra 2018 do 30. apríla 2019.

Pozostalosť putovala do múzea

V domácnosti Elizabeth sa nachádzalo len zopár predmetov odkazujúcich na bohatú minulosť jej rodu, ktoré si návštevníci výstavy môžu pozrieť obraz zázračnej Krásnohorskej Madony, patrónky Andrássyovcov, niekoľko starých výšiviek, zopár fotografií a reprodukcia Benczúrovho obrazu mileniálneho prijatia uhorských magnátov cisárom a cisárovnou, na ktorom maliar zachytil niekoľkých členov rodu Andrássy – okrem iných aj Elizabethiných prastarých rodičov, ktorí zastávali vysoké dvorské funkcie.

Ako informovala poverená riaditeľka múzea Tímea Mátéová, jedná sa v poradí už o siedmu výstavu, ktorá sa koná v kaštieli od roku 2014. „Táto je predsa len trošku iná. Pretože vznikla na základe daru, ktorý múzeum dostalo od Elizabethinej dcéry Joy, a je to takmer celá pozostalosť tohto zamerania, ktorú zdedila po svojej mame. Na výstave sa návštevníci stretnú najčastejšie s jej osobnými predmetmi, ako sú fotografie z jej detských čias a aj z neskorších dôb, ďalej napríklad odznaky z Amerického červeného kríža v ktorom sa angažovala, alebo legitimačné kartičky združenia rodičov vojenských veteránov. Taktiež aj úmrtné oznámenia, ktoré hovoria o tom, že Elizabeth nestrácala kontakt s rodinou ani v ďalekej Amerike,“ hovorí Mátéová.

Pozostalosť sa stala súčasťou zbierkového fondu múzea v Betliari. „To, že sa táto pozostalosť dostala do Betliara, to je také dopovedanie tohto príbehu, pretože jej posledným želaním bolo, aby bola pochovaná na hrade Kráska Hôrka, a toto posledné želanie sme splnili minulý rok. Pre nás, ako pre pracovníkov múzea je to veľká česť, že si jej dcéra Joy vybrala práve nás ako inštitúciu, ktorá sa má o tieto predmety starať. Tento celý príbeh nám doteraz nebol známy a je to jeden z príbehov rodiny Andrássy, ktorý nám dotvára celú históriu rodiny,“ doplnila Mátéová s tým, že zbierkový fond múzea sa teda rozrástol o nových 90 predmetov.

Predmety pripomínajúce tragédiu

19. septembra 1970 Elizabeth prijala správu o úmrtí iba 18 ročného syna Roya, ktorý zahynul po štvormesačnej vojenskej službe vo vietnamskej vojne, v bojoch o Kambodžu. „Predmety pripomínajúce tragédiu jej syna patrili k tým najcennejším, ktoré mala. Medzi úlomkami spomienok na domov s kráľovskou minulosťou tak nájdeme americkú zástavu z rakvy syna – hrdinu i čiapku a odznak organizácie Matka zlatej hviezdy (Gold Star Mother), v ktorej sa Elizabeth aktívne angažovala. Od malička bola vedená k pomoci iným a tak sa na 27 rokov stala aktívnou členkou Červeného kríža a pomáhala ľuďom postihnutým živelnými pohromami,“ informuje Judita Krajčiová v múzea v Betliari

Birgitta Westenberg o svojej sesternici Elizabeth

„Som veľmi poctená, že sa môžem stať súčasťou tejto výstavy a som rada, že sa ju múzeum rozhodlo zorganizovať, pretože takto sa stal Elizabethin život súčasťou histórie. Pochádza odtiaľto, aj keď musela opustiť svoj domov. Je dôležité poukazovať na jej príbeh práve v tomto období,“ povedala Birgitta Westenberg.

Ako doplnila, so sesternicou Elizabeth bola naozaj zábava. „Stretli sme sa pomerne neskoro a rozprávali sme sa veľa aj o spoločných rodinných príbehoch a spolu sme sa zúčastnili napríklad aj na pietnej spomienke za vojakov z Vietnamskej vojny a aj toto bolo pre mňa veľmi dojemné,“ doplnila Birgitta Westenberg.

Posledné roky svojho života prežila u dcéry Joy na farme v štáte Oregon. Zomrela 24. januára 2017 vo veku 93 rokov. Jej telesné pozostatky boli podľa jej priania uložené na večný odpočinok 20. augusta 2017 na hrade Krásna Hôrka. Elizabeth je jedinou z Andrássyovcov, žijúcich v Amerike, ktorá sa napokon, aj keď po smrti, predsa len vrátila domov.

Obrazom: Nová výstava v betliarskom múzeu, venovaná je grófke bez kaštieľa
77
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk