Gemerské lákadlo turistov: Jaskyňa pri Rožňave s liečivými účinkami

Krásna podzemná výzdoba aj upravené okolie. V Gombaseckej jaskyni sa v minulosti liečili aj choroby dýchacích ciest.

Peter Simon
Ilustračný obrázok k článku Gemerské lákadlo turistov: Jaskyňa pri Rožňave s liečivými účinkami
Zdroj: Dnes24.sk

Gombasecká jaskyňa patrí medzi najvýznamnejšie jaskyne Národného parku Slovenský kras. Známa je najmä výskytom sintrových bŕk – tenkých trubicovitých stalaktitových útvarov. V rámci jaskýň Slovenského a Aggtelekského krasu je zaradená do svetového prírodného dedičstva.

Ako informuje na svojom webe Správa slovenských jaskýň, Gombasecká jaskyňa sa ako prvá na Slovensku využívala na speleoterapiu. Pre priaznivé podmienky a čistý vzduch sa tu liečili predovšetkým choroby dýchacích ciest. Liečba sa vykonávala v Mramorovej sieni. Dnes sa už ale Gombasecká jaskyňa na tento účel nevyužíva.

„Dĺžka sprístupnenej časti jaskyne je 285 m, keďže sa však takmer celá trasa prechádza dva razy, je dĺžka prehliadkovej trasy 530 m, doba trvania prehliadky je 30 min. Prevýšenie je minimálne, 7–8 m. Počet schodov na prehliadkovej trase je 87. Teplota v jaskyni je 9 až 9,4°C. Na prehliadkovej trase sa návštevník Gombaseckej jaskyne môže stretnúť najmä s tenkými, dutými sintrovými brčkami, ktoré sú tu vytvorené a zachované v takom rozsahu, ako v žiadnej inej jaskyni na Slovensku. Okrem toho sa tu vyskytujú aj iné formy stalaktitov, stalagmity, rôzne náteky a kôry,“ píše sa na webe Správy slovenských jaskýň.

Návštevníkov už pri vstupe môžu pozdraviť salamandry škvrnité. V útrobách jaskyne si svoj domov našli aj zaujímavé mnohonôžky.

Jaskyňa však nedávno poriadne prekvapila. Keď sa skupine bádateľov podaril poriadny objav. Známa jaskyňa pri Rožňave odhaľuje svoje doteraz neprebádané tajomstvá. Dobrovoľní jaskyniari objavili v Gombaseckej jaskyni v okrese Rožňava unikátne priestory. Nové siene naposledy odhalili pred 50 rokmi. Ako prezradili, boli aj oni prekvapení. Nové objavené siene sú sprístupnené iba odborníkom, bežní návštevníci budú musieť počkať ešte pár rokov. Nové siene sa nachádzajú vo výške 50 metrov.

A ako sa k tejto dominante Gemera dostanete? Jaskyňa patrí k obci Slavec, vzdialenej asi 15 kilometrov od Rožňavy. Nachádza sa smerom na Silicu. V prípade, že prichádzate autom, využiť môžete aj parkovisko, ktoré sa nachádza priamo pri jaskyni. Prehliadka trvá približne 30 minút.

Foto: ilustračné

Zdroj: Správa slovenských jaskýň

Zdroj: Dnes24.sk

Odporúčame