Hodnotenie nemocníc podľa INEKO: Revúcka skončila na chvoste rebríčka

Ocenenie Nemocnica roka 2018 získala po prvý raz Fakultná nemocnica s poliklinikou F.D. Roosevelta v Bystrici. Pozrite si, ako v rebríčku obstála tá revúcka!

Jakub Forgács
Ilustračný obrázok k článku Hodnotenie nemocníc podľa INEKO: Revúcka skončila na chvoste rebríčka
Zdroj: TASR

Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) zverejnil svoj štvrtý ročník hodnotenia nemocníc podľa vybraných ukazovateľov spokojnosti pacientov, kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti, náročnosti diagnóz, hospodárenia a transparentnosti za obdobie 2014–2017. INEKO porovnávalo nemocnice v rámci dvoch kategórií (štátne univerzitné a fakultné nemocnice a všeobecné nemocnice) na základe hodnôt 15 ukazovateľov v piatich hlavných oblastiach, ktoré sú vymenované vyššie.

Najvyššie ocenenie Nemocnica roka 2018 v kategórii štátnych univerzitných a fakultných nemocníc získala po prvýkrát Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica. Druhé miesto v hodnotení vybraných ukazovateľov spokojnosti pacientov, kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti, náročnosti diagnóz pacientov, hospodárenia a transparentnosti obsadila s neveľkým odstupom Univerzitná nemocnica Martin. Tretím v poradí je minuloročný víťaz – Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok – FN.

V kategórii všeobecných nemocníc nepozná ocenenie Nemocnica roka iného víťaza ako Ľubovniansku nemocnicu, n.o., ktorá dosiahla už štvrté víťazstvo v rade. Na päty jej však už dýcha, rovnako ako minulý rok druhá, Nemocnica Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica. Tretiu pozíciu obhájila štátna Nemocnica Poprad, a.s. Zaujímavosťou je, že poradie na prvých troch miestach bolo rovnaké aj v predošlých dvoch ročníkoch.

Do kategórie všeobecných nemocníc patrí aj Nemocnica s poliklinikou Revúca. Naša nemocnica obsadila 33. priečku z 34 hodnotených nemocníc, keď získala rating 37,1.

Priemerne naša nemocnica obstála v ukazovateľoch „Spokojnosť pacientov“ a „Transparentnosť“. Najhoršie dopadla v ukazovateľoch „Indikátory kvality“, „Náročnosť diagnóz“ a „Hospodárenie“.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk