Eva Viestová Kultúra

Hudba z čias dávno minulých sa rozliehala kostolom v Jelšave

Na štvrtkovom otváracom koncerte 9. ročníka Revúckych adventných koncertov sa v Rímskokatolíckom kostole v Jelšave predstavil barokový orchester Solamente naturali.

Ilustračný obrázok k článku Hudba z čias dávno minulých sa rozliehala kostolom v Jelšave
Foto: Eva Viestová

Nezisková organizácia Quirinius, Osvetové centrum vyšehradskej kultúry Jelšava a Mesto Jelšava boli organizátormi Otváracieho koncertu Revúckych adventných koncertov.

Na koncerte sa predstavil barokový orchester Solamente naturali, ktorý sa zaujíma hlavne o interpretáciu starej hudby a tiež o objavovanie starých skladateľov a ich skladieb a takto sa snaží priblížiť ducha tej doby.

Ako sa vyjadril člen zoskupenia Miloš Valent, išlo o novodobú premiéru po 250 rokoch. Autor skladieb pochádzal z Rožňavy. Skladby s objavili s pomocou Andreja Štafuru v rožňavskom archíve a zahrali ich spolu s neznámymi Mozartovými skladbami z jeho mladosti.

„Sme zvyknutí hrávať v kostoloch, kde sa teplota pohybuje od 6–9 stupňov. Na Gemeri vystupujeme veľmi radi“, povedal Miloš Valent.

V poradí druhý koncert zo série tohtoročných Revúckych adventných koncertov si môžete prísť vychutnať 9.12.2012 o 18,0­0hod – do evanjelického a.v. kostola v Muránskej Dlhej Lúke. Pôjde o Komorný koncert, na ktorom sa predstaví Stanislav Bartko – basbarytón a Andrej Štafura – organ.

Barokový koncert Jelšava
1
Galéria
Barokový koncert Jelšava
15
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie