Jelšava bojuje so smogom. Pre mesto a okolie platí výstraha, čítajte viac

V neďalekej Jelšave zvýšte opatrnosť! Výstraha pred smogom platí až do odvolania.

Jakub Forgács
Ilustračný obrázok k článku Jelšava bojuje so smogom. Pre mesto a okolie platí výstraha, čítajte viac
Zdroj: TASR

Nepriaznivá smogová situácia potrápi ľudí v Jelšave aj vo štvrtok. Bude totiž pretrvávať podobný ráz počasia ako v stredu (6.12.), treba počítať s oblačnou až zamračenou oblohou, hmlou, bezvetrím alebo len so slabým vetrom. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na webe.

Viac smogu ako obvykle je v meste pre vysoké emisie PM10 z vykurovania pevným palivom a ďalších lokálnych zdrojov, svoje robí podľa meteorológov aj poloha Jelšavy v horskej doline. „Výstraha pred smogom platí až do odvolania,“ varuje SHMÚ.

Smog môže uškodiť starším ľuďom, osobám s ochoreniami dýchacej a srdcovo–cievnej sústavy, alergikom, astmatikom, veľmi malým deťom a tehotným ženám. Môžu ich dráždiť oči, nos, hrdlo. Vylúčený nie je kašeľ, pocit tlaku na prsiach, bolesť hlavy. Astmatici môžu dostať záchvaty. „Takéto osoby by mali obmedziť dobu pobytu vonku a skrátiť čas vetrania v domoch a bytoch,“ píše SHMÚ.

Ľudia by podľa meteorológov nemali spaľovať odpad, vrátane odpadového dreva, ako je nábytok či okná. Okrem PM10 z toho vznikajú aj ďalšie toxické látky. Kotol a komín odporúčajú pravidelne čistiť, radia prikladať radšej častejšie a po menších dávkach. Ak je to možné, ľudia by mali udržiavať teplotu za kotlom medzi 150 – 250 stupňov Celzia.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame