Kultúra

Jelšava chce zachrániť dominantu mesta: Známemu kaštieľu hrozí, že sa zrúti na vozovku!

Statický posudok a architektonicko-historický výskum kaštieľa Coburgovcov plánuje v tomto roku samospráva Jelšavy. Ako povedal primátor mesta Milan Kolesár, peniaze na tento účel žiadajú od ministerstva kultúry.

Ilustračný obrázok k článku Jelšava chce zachrániť dominantu mesta: Známemu kaštieľu hrozí, že sa zrúti na vozovku!
Foto: Eva Viestová

Posudok i výsledky výskumu sú pre samosprávu najdôležitejšie, aby mohla s pamiatkarmi hľadať spôsob záchrany dominanty mesta. So samosprávou Jelšavy pri záchrane kaštieľa spolupracuje aj slávna slovenská herečka a zároveň čestná občianka mesta, Magdaléna Vášáryová. Tá už v týchto dňoch absolvovala ďalšie zo série stretnutí s primátorom, ale aj s pamiatkarmi v Banskej Bystrici.

„Určite možnosti záchrany vzácnej budovy sú, ináč by som tu ani nebola. Musím oceniť prístup pamiatkarov, pretože tak vedenie v Bratislave, ako aj Krajský pamiatkový úrad v Banskej Bystrici, sú veľmi otvorení a intenzívne spolupracujeme. Dôležité je, aby sme hľadali aj možnosti využitia stavby. Ten palác musí jednoducho po rekonštrukcii žiť, v opačnom prípade bude opäť len chátrať,“ povedala Vášáryová.

Samospráva Jelšavy ponúkala ešte v roku 2008 kaštieľ Coburgovcov na predaj. Nehnuteľnosť má 4800 metrov štvorcových zastavanej plochy, tri podlažia, vnútorné uzavreté nádvorie a dá sa napojiť na všetky siete.

„Predať sa nám to nepodarilo, pretože je tam nevyhnutná veľká rekonštrukcia. Teraz nám však hrozí, že stavba sa zrúti na cestu, ktorá spája sever a juh okresu Revúca. Od polovice minulého roka sme začali intenzívne rokovať o možnostiach záchrany. Ak nám ministerstvo schváli peniaze na dva nevyhnutné dokumenty, okamžite môžeme začať s prípravou plánov na rekonštrukciu. Pri nej sa budeme uchádzať o podporu z fondov Európskej únie. Predpokladáme však, že ani tieto peniaze na to stačiť nebudú, ale potom je už väčší predpoklad, že spojíme sily aj s niektorým súkromným investorom. Bude záležať na dohode pri využívaní stavby tak, aby vyhovovala všetkým,“ dodal Kolesár.

Samospráva Jelšavy už v minulosti oslovila študentov architektúry, aby sa pokúsili nájsť najvhodnejší spôsob využívania rozsiahlej stavby v centre malého mesta. V štúdiách využiteľnosti by v budove mohla sídliť verejná správa, dá sa použiť na poskytovanie sociálnych služieb, pre potreby školstva, kultúry a mohli by v nej sídliť aj celoslovenské pamäťové inštitúcie. Pravdepodobná je však kombinácia viacerých oblastí, spojená s komerčným využitím.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie