Od Vás

Keď turistika dopadne na jednotku... Ľudia nelenili, na Muránskom hrade bol odmenou krásny výhľad

Vyliezť na Cigánku. To bol hlavný cieľ turistickej vychádzky organizovanej Mestským múzeom Jelšava a Osvetovým centrom vyšehradskej kultúry Jelšav. Presnejšie Muránsky hrad, ktorý sa nachádza na vrchu Cigánka (935 m. n. m.) na južnom okraji Muránskej planiny, na sever od obce Muráň.

Ilustračný obrázok k článku Keď turistika dopadne na jednotku... Ľudia nelenili, na Muránskom hrade bol odmenou krásny výhľad
Zdroj: Dnes24.sk

Hrad postavili ako kráľovský v 13. storočí na ochranu cesty vedúcej z Gemera do Liptova a Zvolena, vďaka svojim pestrým dejinám patrí k najznámejším gemerským hradom. Medzi najznámejších majiteľov hradu patrila Muránska venuša – Séčiová, manželka Františka Vešelényiho. V 18. storočí hrad vyhorel a nebol už ďalej obývaný, v dnešnej dobe sa vykonáva postupná údržba hradu.

„Ráno o 07.30 hod sme sa prepravili mikrobusom do obce Muráň v dvoch skupinách, lebo počet zaregistrovaných účastníkov bolo viac ako tridsať turistov. Časť turistov, ktorá prišla autami sa k nám pridala tiež pridala v Muráni. Vydali sme sa turistickým chodníkom začínajúcim za obecným úradom smerom na Muránsky hrad. Po skupinkách sme postupovali chodníkom čítajúc informačné tabule o faune, flóre a iných zaujímavostiach národného parku. Kratšiu prestávku sme si spravili na Chate Zámok (843 m. n. m.), kde sme sa občerstvili a vydali sa na záverečných pár metrov k vytúženému cieľu,“ povedala organizátorka podujatia Eva Szabová.

Od chaty vedie okolo Coburgovho pamätníka z roku 1883 priamo na hrad krátke, ale strmé stúpanie. Prevýšenie z chaty na hrad je asi deväťdesiat metrov. Cesta neskôr stúpa k miestu pred vstupnou bránou do hradu. „Po príchode na hrad sme si vychutnali krásny výhľad na široké okolie z výhliadky pri skale Cigánka a z ďalších priestorov hradu. Pozreli sme si zachované časti hradu a po ich prehliadke sme sa vydali na spiatočnú cestu dlhšou trasou na Veľkú Lúku a ďalej do Muránskej Huty. Potešili sme sa pohľadom na kone plemena nordik muránskeho typu a pokračovali zostupom do Muránskej Huty. Tu nás už čakal mikrobus, ktorý nás opäť odviezol v dvoch skupinách naspať do Jelšavy,“ dodala.

Úspešné zakončenie turistickej vychádzky bolo pred MM Jelšava a OCVK Jelšava. Poďakovanie za hojnú účasť patrí všetkým i mimojelšavským turistom.

Zdroj: Peter Simon

Turisti vyliezli na Cigánku: Takto to vyzeralo!
5
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie