Správy Samospráva

Kedy by mohli otvoriť cestu Muráň - Predná Hora? Takto to vidí Lunter, FOTO

Kraj v súvislosti s rekonštrukciou hlavnej cesty v uplynulých dňoch opravil aj obchádzkovú trasu cez Muránsku planinu. Dokedy bude alternatívou pre vodičov?

Ilustračný obrázok k článku Kedy by mohli otvoriť cestu Muráň - Predná Hora? Takto to vidí Lunter, FOTO
6
Galéria
Zdroj: TASR/Branislav Caban

Cesta medzi Muráňom a Prednou Horou v okrese Revúca, ktorú poškodili koncom júna prívalové dažde, by mala byť v jednom jazdnom pruhu otvorená pravdepodobne do Vianoc. Uviedol to podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ondrej Lunter.

Pod stromček?

„Predpokladáme, že ešte pred Vianocami, dá sa povedať, že pod vianočný stromček, dostaneme otvorenie v jednom jazdnom pruhu. Celú zimu tak osobná aj autobusová doprava bude môcť tadiaľ chodievať,“ avizoval Lunter, podľa ktorého však pre nákladnú dopravu bude i naďalej platiť obchádzka cez Brezno alebo Rožňavu.

Dodal, že po zimnej odstávke kraj plánuje na jar opätovné uzavretie hlavnej cesty a pokračovanie v rekonštrukčných prácach. „Vtedy budú ľudia znova používať obchádzkovú trasu. Predpokladáme, že niekedy okolo leta, do septembra, bude celá trasa zrekonštruovaná v obidvoch pruhoch a na jeseň už po nej ľudia budú môcť jazdiť,“ ozrejmil podpredseda.

Nové zvodidlá

BBSK v súvislosti s rekonštrukciou hlavnej cesty v uplynulých dňoch opravil aj obchádzkovú trasu cez Muránsku planinu. „Všetky práce sú na nej hotové, je bezpečná a prejazdná pre všetkých vodičov. Na jej 13-kilometrovom úseku boli osadené zvodidlá v celkovej dĺžke 5,5 kilometra, taktiež bolo vybudovaných asi 13 asfaltových výhybní a spevnené boky vozovky. Na niektorých miestach je tiež vymenený asfalt,“ konkretizoval Lunter.

Ako ďalej spomenul, po ukončení rekonštrukcie hlavnej cesty by mali byť zvodidlá z obchádzkovej trasy odstránené, keďže ide o národný park. Podľa Luntera by však mohli byť užitočné v budúcnosti pri prípadnom novom použití cesty ako obchádzkovej trasy. „Navyše, samotná demontáž by stála okolo 300-tisíc eur. Budeme preto o tom ešte s ochranármi rokovať,“ uzavrel.

Úsek cesty Muráň – Predná Hora poškodili koncom júna intenzívne prívalové zrážky. Odvtedy je úplne uzatvorený pre dopravu a náhradná obchádzková trasa je určená len obyvateľom regiónu. Práce na poškodenom úseku začal zhotoviteľ koncom októbra.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

V OBRAZOCH: Cesta medzi Muráňom a Prednou Horou v okrese Revúca
6
Galéria
Zdroj: TASR/Branislav Caban
Zdroj: TASR

Najčítanejšie