Jakub Forgács Rôzne Správy

Klobúk dole, čo sa podarilo na Gemeri: Nový sad bude aj vzdelávať, FOTO

Dobrovoľníci odpracovali stovky hodín na úkor svojho voľného času a výsledok bude odkazom aj pre mladú generáciu.

Ilustračný obrázok k článku Klobúk dole, čo sa podarilo na Gemeri: Nový sad bude aj vzdelávať, FOTO
22
Galéria
Zdroj: Občianske združenie Sirkovanci

Cieľom nového využitia pozemku v obci Sirk (okres Revúca), ku ktorému došlo aj na základe iniciatívy miestnych občanov, bolo vybudovanie funkčného komunitného sadu, tvoreného spektrom ovocných drevín. Pre spravodajský portál Dnes 24 to uviedol Ján Frák, predseda Občianskeho združenia Sirkovanci, ktoré projekt realizovalo s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kra­ja.

Poslúži aj na výučbu

„Zriadenie tohto sadu obohatilo obec o ďalšiu rehabilitovanú plochu a skrášlilo oblasť v strede obce, časť Humno, na mieste bývalej školskej záhrady, ktorá tu bola už v roku 1924,“ uviedol.

Sad podľa Fráka rozšíril prirodzenú druhovú skladbu drevín o druhy, ktoré v obci vyhynuli. „Kostru sadu tvoria jablone, ďalej sú zastúpené slivky, ringloty, čerešne, višne, hrušky, moruša a jarabina oskorušová,“ vymenoval.

„Založenie sadu, následná starostlivosť oň a najmä očakávaná úroda, by mali byť významnou spoločenskou a komunitnou udalosťou za účasti širokej verejnosti,“ pokračoval Frák so slovami, že sad bude zároveň učebnou pomôckou pre žiakov Základnej školy v Sirku.

Stovky hodín práce

„Na začiatku sme vyčistili plochu určenú na sad od náletových drevín, nakoľko v pôvodnom stave bola táto plocha na sad neupotrebiteľná. Pripravili sme plochu na výsadbu. Následne sme priestor oplotili, vysadili ovocné stromy, pridali informačné tabuľky s popisom jednotlivých odrôd,“ povedal Frák s tým, že v budúcnosti budú vykonávať pravidelné kosenie sadu a polievanie ovocných stromov.

Do projektu boli zapojení členovia Občianskeho združenia Sirkovanci, ako aj dobrovoľníci z obce Sirk a blízkeho okolia. „Dokázali sme, že vieme byť súdržní, odpracovali sme v sade viac ako 660 hodín na úkor svojho voľného času a výsledok našich aktivít bude odkazom pre mladú generáciu,“ uviedol ďalej predseda občianskeho združenia.

„V blízkosti sadu bude začínať Rozprávkový chodník Pavla Dobšinského, ktorý plánujeme vybudovať na budúci rok,“ dodal Frák na záver.

Zábery z komunitného ovocného sadu v Sirku si môžete pozrieť v priloženej fotogalérii!

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

V OBRAZOCH: Komunitný ovocný sad v obci Sirk
22
Galéria
Zdroj: Občianske združenie Sirkovanci
Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie