Jakub Forgács Správy Samospráva

Konečne sme sa dočkali: Jednu z ciest na Gemeri sprejazdnili pre všetku dopravu

Prvých pár dní bude premávku na ceste do Muránskej Zdychavy striedavo riadiť semafor. Aj potom však budú musieť vodiči rátať s jedným obmedzením.

Ilustračný obrázok k článku Konečne sme sa dočkali: Jednu z ciest na Gemeri sprejazdnili pre všetku dopravu
2
Galéria
Zdroj: BBSK

Dopravu školákov z Muránskej Zdychavy havária, ktorú na prístupovej ceste do obce spôsobili na konci júna prudké prívalové dažde, neovplyvnila. BBSK sa podarilo poškodený úsek sprejazdniť tak ako avizoval a spolu s prvým školským dňom už po ňom prešli autobusy aj nákladná doprava. Informovala o tom Lenka Štepáneková, vedúca oddelenia komunikácie BBSK.

Zatiaľ so semaforom

„Prvých pár dní bude premávku striedavo riadiť semafor, od piatku 4. septembra už bude cesta dokončená vrátane asfaltu a prejazdná v plnom profile, v oboch smeroch. Jediným obmedzením pre vodičov tak zostane znížená rýchlosť,“ povedal podpredseda BBSK Ondrej Lunter, ktorý si bol úsek deň pred začiatkom školského roka osobne pozrieť.

Ako ďalej uviedla Štepáneková, na odstraňovaní havárie pracovali zamestnanci i externí pracovníci Banskobystrickej regionálnej správy ciest hneď od jej vzniku. „Najprv bolo potrebné z telesa cesty odstrániť nánosy bahna, kameňov a popadaných stromov, ktoré so sebou niesla veľká voda,“ spomenula.

„Nasledovala úprava koryta potoka, odstraňovanie a odvoz poškodených častí cestného telesa a povrchu vozovky. Potom prišlo na rad navážanie, úprava a zhutnenie kameniva na opravu cestného telesa,“ vymenovala Štepáneková so slovami, že cestný zvršok bol stabilizovaný betónom a hotový je v tejto chvíli aj spojovací postrek pred asfaltovaním, ktoré sa v týchto dňoch uskutočňuje.

„Náklady na rekonštrukciu sú v tejto chvíli odhadované na asi 200-tisíc eur, presnú sumu bude mať župa k dispozícii po ukončení všetkých prác a doručení dodávateľských faktúr,“ uviedla Štepáneková.

Náročnejšie nasleduje

Omnoho náročnejšia investícia v regióne, a to nielen finančne ale i časovo, čaká BBSK na ceste II/531 medzi Muráňom a Prednou Horou. Tú rovnako poškodila voda po prívalových dažďoch na konci júna.

„Milióny eur na túto rekonštrukciu už máme vďaka solidarite krajských poslancov alokované, podporu nám prisľúbila aj vláda. Stavebné práce by mali začať v priebehu septembra, našim cieľom je, aby táto cesta bola prejazdná aspoň v polovičnom profile do začiatku zimnej sezóny. Potom ju opäť uzavrieme, aby sme mohli urobiť kompletnú rekonštrukciu a sprejazdniť ju v oboch smeroch,“ uzavrel Ondrej Lunter.

Zábery pred a po oprave nájdete v priloženej fotogalérii!

V OBRAZOCH: Cesta do Muránskej Zdychavy je už prejazdná pre všetku dopravu
2
Galéria
Zdroj: BBSK
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie