Správy Samospráva

Kraj získal na rekonštrukcie ciest 33 miliónov eur. Ako prví sa dočkajú Revúčania

Prvými cestami, ktoré sa z pomoci vlády dočkajú rekonštrukcie, sú cesty v menej rozvinutých okresoch Revúca a Rimavská Sobota.

Ilustračný obrázok k článku Kraj získal na rekonštrukcie ciest 33 miliónov eur. Ako prví sa dočkajú Revúčania
7
Galéria

Pre Banskobystrický kraj (BBSK) z finančnej výpomoci štátu pripadla najvyššia suma spomedzi troch podporených krajov, 33 miliónov eur. „Kraj má v správe cesty v celkovej dĺžke 2 455 km, 605 kilometrov ciest II. triedy a 1 849 kilometrov ciest III. triedy. Z ciest II. triedy je 223 kilometrov v nevyhovujúcom a 11 kilometrov v havarijnom stave. Na cestách III. triedy je v nevyhovujúcom stave 747 kilometrov a 80 kilometrov je v havarijnom stave. Dohromady je teda v nevyhovujúcom a havarijnom stave viac ako 43 percent ciest v Banskobystrickom kraji,“ uviedla Marcela Glevická. vedúca oddelenia styku s verejnosťou BBSK.

„V kraji nemáme dostatok nadradenej cestnej siete, preto musia cesty II. a III. triedy suplovať aj úlohu ciest I. triedy, vďaka čomu sú ešte viac opotrebované,“ povedal župan Ján Lunter. „Chcem oceniť rozhodnutie predsedu vlády Petra Pellegriniho, ktorý bol ochotný so mnou o tejto dôležitej otázke rokovať, počúvať o potrebách ľudí v regiónoch a urobiť správne rozhodnutie. Som rád, že všetky kluby vyjadrili tomuto kroku podporu. Preto už v najbližšom zastupiteľstve predložím návrh na schválenie tejto vládnej pomoci,“ dodal Lunter.

Prvými cestami, ktoré sa z pomoci vlády dočkajú rekonštrukcie, sú podľa slov Glevickej cesty II/531 a II/532 v menej rozvinutých okresoch Revúca a Rimavská Sobota. Vláda ešte v roku 2016 na výjazdovom rokovaní v Revúcej prijala uznesenie, podľa ktorého majú byť tieto cesty prekategorizované na cesty I. triedy v správe štátu.

„Okres Revúca má minimum ciest I. triedy a mesto Revúca je jedno z asi troch okresných miest, kam nevedie cesta I. triedy. Podľa rozhodnutia vlády sa cesty II/531 a II/532, spájajúce Tisovec s Červenou Skalou a Muráň s Tornaľou, zrekonštruujú z vládnej pôžičky za 8 miliónov eur, následne sa preklasifikujú na cesty I. triedy a do svojej správy si ich zoberie štát. Po tejto preklasifikácii bude pôžička zo strany štátu odpustená,“ uviedla ďalej Glevická.

Foto: ilustračné

Autá
7
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie