Letavy sú kvôli peniazom skromnejšie, aj tak sa ich účastní asi 250 ľudí

Účasť okolo 250 mladých ľudí očakávajú tento rok organizátori umeleckého tábora LETAVY, ktorého 27. ročník sa v pondelok začal v rekreačnom stredisku Kokava-Línia v okrese Poltár. Letný umelecký tábor pre mladých adeptov umenia, ktorý je najväčším sv

Eva Viestová

**„Letavy zaznamenali účastnícky rekord predvlani, keď prišlo 416 mladých ľudí,“ **povedal TASR jeden z hlavných organizátorov Letáv Marián Lacko. Tento rok však prvý raz naplno cítiť dopad finančnej krízy. Málo peňazí na účasť v tábore majú nielen mladí amatérski umelci, ale aj organizátori, ktorí nezískali toľko prostriedkov z grantov či od sponzorov, ako v uplynulých rokoch.

Účastníkmi Letáv sú nielen mladí, nádejní umelci zo Slovenska, ale v Kokave sú aj skupinky mladých ľudí z Česka, Poľska, Rakúska a Francúzska.

[blockquote]K tra­dičným dielňam patria dielne kresby, maľby či keramiky, ale aj umeleckého kováčstva, hereckej tvorby, digitálnej fotografie, hudobno-textárskej dielne, tanečnej tvorby, literárnej dielne. Nechýba dielňa pantomímy, ktorá mala premiéru predvlani. [/blockquote]

Najväčší záujem je však o hereckú dielňu, ktorá má až 30 členov a tiež o maliarsku s počtom adeptov 25. Novinkou je dielňa Stand-up comedy a Slam poetry, ktorú povedú Vlado Janček a Braňo „Bebe“ Bezák.

Lektormi sú osvedčení umelci, ktorí majú vzťah k tejto forme workshopov. Medzi nimi sú napríklad herečka Jana Oľhová či mím Miroslav Kasprzyk.

[blockquote]Výs­tupom týždňovej tvorby bude vytvorenie vlastného diela, ktoré bude verejne odprezentované na slávnostnej vernisáži priamo v tábore. Organizátorom však nejde len o samotnú tvorbu, ale aj o to, aby sa mladí ľudia konfrontovali s názormi ostatných účastníkov tábora a vytvárali si tak nové pohľady na tvorbu a umenie vôbec.[/blockquote]

Tak ako po iné roky aj tento rok sú súčasťou Letav hudobné koncerty, happeningy, autorské čítania, divadelné improvizácie či premietanie študentských filmov.

Letavy založili v roku 1985 študenti Katedry výtvarnej výchovy Pedagogickej fakulty v Banskej Bystrici ako plenér bývalých študentov školy. Postupne sa však rozrástol a vznikol najväčší umelecký tábor na Slovensku a to nielen počtom účastníkov, ale aj množstvom ponúkaných dielní.

Podľa Lacka sa dosiaľ na Letavách vystriedalo približne 6500 profesio­nálnych i neprofesionálnych priaznivcov umenia z takmer 20 krajín sveta.

Letavy sa najprv konali v rekreačnom stredisku Kurinec pri Rimavskej Sobote. Tam si odbili prvých 17 ročníkov. Ďalších šesť ročníkov boli v rekreačnom stredisku Krokava pri Hnúšti v okrese Rimavská Sobota. V stredisku Kokava-Línia budú štvrtý raz.

info : tasr

Tento článok nie je možné komentovať.