Sandra Polovková Kultúra

Ľudová hudba, masky, pochovávanie basy: Všetko prežijete na Fašiangovom sprievode mestom

Nadchádzajúca streda bude Popolcovou, respektíve Škaredou. Aj v Revúcej je naplánované podujatie, ktoré spolu s regionálnymi zvykmi ukončí fašiangový čas veselíc a dobrého jedla...

Ilustračný obrázok k článku Ľudová hudba, masky, pochovávanie basy: Všetko prežijete na Fašiangovom sprievode mestom

Popolcová streda signalizuje začiatok 40 dňového pôstu pred veľkonočnými sviatkami. Názov dňa je odvodený od zvyku páliť palmy alebo bahniatka z Kvetnej nedele minulého roka. Tento popol sa následne používa pri bohoslužbe Popolcovej stredy. Veriaci dostanú popolový krížik na čelo. V tento deň je pôst pre veriacich najprísnejší, lebo pozývajú liturgiu do nového liturgického roka.

V Revúcej bude pôstu predchádzať Fašiangový sprievod

Pôstne obdobie u nás začne až po poslednej veselici, ktorá je naplánovaná už zajtra, v utorok, 4.marca. Mesto Revúca spoločne s občianskym združením Príroda – láska moja organizujú Fašiangový sprievod mestom, ktorý sa ukončí na námestí pred Kohútom.

Čo všetko môžete vidieť?

Pochod začne o trištvrte na tri na Hviezdoslavovej ulici. Žiaci zo základnej školy predvedú regionálne zvyky pri pochovávaní basy. O tretej začne Fašiangový sprievod koní a masiek spolu s melódiami ľudovej hudby, ktorý sa bude presúvať pred budovu Kohút. 15.45 začne fašiangové vystúpenie Základnej umeleckej školy a o štvrť na päť budú vyhodnotené a ocenené najkrajšie a najlepšie zúčastnené masky.

Pochovávať basu budú aj seniori

Po udalostiach priamo v meste je o siedmej večer naplánované pochovávanie basy aj v reštaurácii Balaton. Podujatie bude trvať až do polnoci a pre občanov mesta ho pripravil výbor ZO Jednoty dôchodcov Slovenska. Zajtra po práci nezmeškajte obnovu tradícií v našom meste a zabavte sa pred dlhým obdobím pôstu.

foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie