Marcel Mojžiš Krimi

Mladík šoféroval neprimerane rýchlo a pod vplyvom: Zahynul jeho kamarát (†17), on ide za mreže!

Jazda, ktorá skončila naozaj nešťastne. Mladík Attila viedol osobné auto pod vplyvom alkoholu a neprimerane rýchlo. Do cieľa však nedošiel - zavinil dopravnú nehodu. Pri nešťastí zahynul jeho kamarát Ronald (†17) a sám Attila utrpel rôzne zranenia s trvalými následkami.

Ilustračný obrázok k článku Mladík šoféroval neprimerane rýchlo a pod vplyvom: Zahynul jeho kamarát (†17), on ide za mreže!
Zdroj: Policajný zbor SR

Trest štyri a pol roka odňatia slobody nepodmienečne a doživotný zákaz šoférovania potvrdil odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici pre 22-ročného Attilu z Tornale.

Tragická nehoda sa stala vo februári 2013 na ceste do Tornale za obcou Gemer. Attila šoféroval otcov Fiat Tipo, v ktorom viezol kamarátov 17-ročného Ronalda a 24-ročného Miroslava. Nezvládol ľavotočivú zákrutu, vyletel s vozidlom z cesty a skončil nárazom na strom dva metre pod úrovňou vozovky. Pri havárii na mieste zahynul Ronald a ľahšie sa zranil Miroslav.

Odkázaný na invalidný vozík

Attila utrpel rôzne zranenia, vrátane poškodenia chrbtice, následkom čoho má trvalé zdravotné následky a je odkázaný na invalidný vozík. Mladík viedol auto rýchlo a pod vplyvom alkoholu. Podľa znalcov sa vozidlo pred haváriou pohybovalo rýchlosťou v rozmedzí od 83 do 101 kilometrov za hodinu.

Zákrutu však mohol vodič zvládnuť iba pri rýchlosti okolo 70 kilometrov. Na tragédii sa podpísal i alkohol, pričom znalci odhadli, že v čase nehody mohol mať Attila v krvi najmenej 1,29 promile, čo je spodná hranica stredného stupňa opitosti.

Okresný súd v Revúcej uznal Attilu za vinného z prečinov usmrtenia a ublíženia na zdraví. Uložil mu trest odňatia slobody štyri a pol roka odňatia slobody nepodmienečne a doživotný zákaz šoférovania. Attila sa proti tomu odvolal s viacerými námietkami. Tvrdil, že prvostupňový súd neskúmal, či na tragédii nenesie vinu napríklad technická chyba na vozidle. Navrhol vec vrátiť na doplnenie dokazovania. Odvolací senát však označil verdikt prvostupňového súdu za správny a Attilovi nevyhovel.

Ospravedlnil sa zo zdravotných dôvodov

Predseda senátu opakovane zdôraznil, že k dopravnej nehode došlo pre požitie alkoholu a neprimeranú rýchlosť. Zákon umožňuje vinníkovi uložiť za to trest odňatia slobody na štyri až desať rokov. Prvostupňový súd ukladal trest pri dolnej hranici, pričom vzal do úvahy, že Attila rok pred haváriou napadol a zranil na diskotéke istého Róberta.

Na odvolacom konaní sa Attila ospravedlnil zo zdravotných dôvodov. Na súd prišli jeho rodičia, ktorí sa k veci nevyjadrili.

Foto: ilustračné

Zdroj: Webnoviny.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie