Nevšedné kúty nášho okolia: 5 úžasných miest, o ktorých by mal vedieť každý!

Krásy, za ktorými netreba cestovať cez pol zemegule. Gemer a blízke okolie ukrýva okrem známych i menej známe miesta, ktoré si zaslúžia patričný obdiv.

Peter Simon

Hájske vodopády

Čaro prírody je úchvatné v každom ročnom období. Dôkazom toho sú aj priam mrazivé fotky. Skvost sa nachádza neďaleko obce Háj. Tá okrem architektonických hodnôt ukrýva aj tie prírodné. Najznámejšími sú Hájske vodopády. Tie lákajú turistov a nadšencov fotenia asi každé ročné obdobie. Hájske vodopády aj za nižšieho prietoku vody Hájskeho potoka sú vďačným cieľom výletov turistov. Počas teplých letných mesiacov nájdu v ich blízkosti príjemný chládok. Turistov však láka aj v zime. Zima tu dokáže vytvoriť zaujímavú scenériu ľadovej krásy.

Zádielska tiesňava

Okolie maličkej obce Zádiel skrýva nádhernú prírodu a unikátnu scenériu. Severne od obce, vo východnej časti Slovenského krasu, totiž leží Zádielska tiesňava, ktorá je dlhá asi 3 kilometre, hlboká 300 metrov a jej šírka nedosahuje miestami ani 10 metrov. Pohľad na celú dolinu je skutočne fascinujúci.

Fotku z každej spomenutej lokality nájdete v našej galérii.

Sirk a okolie

Toľko nečakaných prekvapení a histórie na jednom mieste nenájdete len tak niekde. A nepozná ho takmer nik. Sirk pod názvom Zirk z roku 1350 sa nachádza na rukopise, je uložený v archíve v kaštieli Betliar. Do okolia obce sa zatúla návštevník asi len náhodou. Napriek tomu v okolí tejto obce sa nachádza mnoho významných historických a architektonických pamiatok viažúcich sa k ťažbe železnej rudy, ktorá tu prebiehala v minulosti až do 50-rokov 20. storočia. V Červeňanoch – časti obce Sirk sa nachádza vysoká pec. Uvidíte ju asi 100 metrov od hlavnej cesty. Bola postavená spolu so železiarňou v rokoch 1870–1874 Hrlicko-tapolcsánskou spoločnosťou a fungovala do roku 1903. Je vysoká takmer 14 metrov.

Hámor v Medzeve

Nižný Medzev v okrese Košice-okolie sa má čím popýšiť. Meno Eliáš Tagnägel sa tam spája s kováčskym remeslom. V 14. storočí začal v Dolnom Šugove stavať tri hámre s vodnými nádržami. Stal sa tak zakladateľom medzevského kováčstva. Medzev sa v minulosti preslávil výrobou kovaného náradia najmä na ručné poľnohospodárske práce. V obci sa tak nachádza národná kultúrna pamiatka hámor. Lopaty, rýle, či motyky z Medzeva boli známe nielen na Slovensku, ale aj v mnohých štátoch sveta.**

Banský vozík aj stará štôlňa

V Smolníku nájdete okrem iných pozoruhodností aj banský vozík s poslednou vyťaženou rudou a zbíjačku v kameni ako spomienka na banskú činnosť. Celé centrum obce patrí do pamiatkovej zóny. Významnou pamiatkou, ktorá sa nachádza v katastri obce medzi vrchmi Malá Hekerová a Vtáčí vrch je Tereziánska štôlňa nazývaná aj ako Priechodový kanál z roku 1794. Ako sme zistili, tí odvážnejší sa doň odvážia, no my sme len nazreli dnu a rešpekt pred podzemím sa prejavil hneď, ďalej sme to ani radšej neskúšali :).

Zdroj: Dnes24.sk