Tlačové správy

Nie je podstatné, či ste muž alebo žena. Ale aký ste človek

Žena v biznise je ako žonglér, ktorý musí udržať vo vzduchu všetky loptičky a najmä tú svoju. Treba si preto nájsť čas aj na seba, aby ani ostatné loptičky nepopadali na zem, vysvetľuje Zuzana Žemlová, členka predstavenstva Poštovej banky.

Ilustračný obrázok k článku Nie je podstatné, či ste muž alebo žena. Ale aký ste človek
4
Galéria

Ako žena vo vysokej pozícii môžete ovplyvniť veľa ľudí. Kto však ovplyvnil vás? Bola to žena či muž?
Mala som jednu šéfku, ktorú som si veľmi vážila. Bola úspešná a pritom bola úžasný človek. Mala tri deti a už na prvý pohľad dobrý vzťah s manželom. Pýtala sme sa jej, čo pre to treba urobiť. Jej odpoveď si doteraz pamätám. Podľa nej je žena v biznise ako žonglér, ktorý má vo vzduchu veľa loptičiek a musí ich tam udržať. Tými loptičkami sú manžel, deti, priatelia, práca, ale aj ona sama. Ak je toho v nejakom momente priveľa, žena má tendenciu pustiť ako prvú práve tú svoju loptičku. Ale potom popadajú aj tie ostatné. Treba si preto nájsť čaj aj na seba, na svoje sny a záľuby -aby loptičky ostali vo vzduchu.

Predsa len práca v manažmente si vyžaduje obete, čoho ste sa museli vzdať?
Času je rozhodne menej. Pokiaľ sa človek dostane do manažmentu, nie je to už džob od deviatej do piatej. U mňa to bol práve čas strávený s rodinou, samej so sebou, so svojimi záľubami. Snažím sa preto voľný čas využívať o to intenzívnejšie.

Myslíte si, že toto je dôvod, prečo sa ženy dostávajú do vysokých pozícií zriedkavejšie ako muži?
Dnes už táto premisa úplne neplatí. Keď sa pozriete napríklad na finančný sektor, v ktorom pôsobím, už sa celkom pekne zaženšťuje. Neviem, či vôbec existuje banka, ktorá by nemala v top manažmente aspoň jednu ženu. K vnímaniu nevyhnutnosti žien na vrcholových pozíciách dopomohli medzinárodné firmy, ktoré priniesli kultúru diverzity. Zároveň sa aj na Slovensku posúva tradičné vnímanie ženskej a mužskej roly. Prejavuje sa to aj v sociálnych politikách, kedy môžu napríklad zostať na materskej dovolenke aj otcovia. Ale žena prirodzene vždy bude robiť kompromis medzi kariérou a materstvom.

Je finančníctvo zaujímavé pre ženy?
Vo financiách robí pomerne veľa žien. Hoci finančníctvo stratilo oproti 90. rokom veľa z atraktívnosti a v mnohých ohľadoch je to dnes ťažká práca. Ale stále má svoje čaro. Je to práca s ľuďmi, práca, kde sa človek dostane k mnohým zaujímavým informáciám.

Boli ste časopisom Forbes vyhlásená za jednu z 20 najvplyvnejších žien na Slovensku. Čo to pre vás znamená?
Je to zadosťučinenie, že človek nechal niečo za sebou, niekto si to všimol a ocenil to. Hoci ja celý život robím, čo ma baví, snažím sa robiť to čo najlepšie, a možno aj preto nežijem s nejakým pocitom výnimočnosti.

Aké sú ženy manažérky?
Mala som veľa šéfov, žien aj mužov. A z môjho pohľadu je to skôr o konkrétnom človeku, nie o pohlaví.

Poviete si niekedy, že je lepšie byť ženou ako mužom?
Ja mám ženskosť asi v tej istej kategórii ako dýchanie – neriešim to, kým všetko správne funguje. Je mi so sebou ako so ženou dobre, ale nebudím sa s pocitom „wau som žena“.

Hoci máte ako členka predstavenstva oveľa menej času na súkromie, predsa len, ako to funguje u vás doma?
Tvoríme s manželom dobrý tandem. Keď treba niečo vyriešiť, tak to vyriešime spolu. Je dôležitý pocit, že sme na všetko dvaja. Rovnako je to aj v práci. Ten pocit, že človek nie je sám, ale pracuje s ľuďmi, ktorým ide o to isté, je na nezaplatenie.

Čo vás okrem práce vzpruží?
Rodina je to najdôležitejšie v živote. Dcéra má 28 rokov, ide sa vydávať. A mám veľmi špeciálne a dobré kamarátky, s ktorými to ťaháme už od gymnaziálnych čias. Kamarátky sú veľmi dôležité. Ale samozrejme aj čas strávený len so sebou alebo s aktivitami duši a telu prospešnými. V lete rada hrám golf a vôbec mi neprekáža, že si ho zahrám sama so sebou. Veľmi dobrý oddych je záhrada. V zime je to lyžovanie.

(PR) – Za obsah a fotografie zodpovedá objednávateľ tejto správy

Zdroj: PABK (Poštová banka)

Rýchle správy

Najčítanejšie