Peter Simon Rôzne Správy

Ochtinská aragonitová jaskyňa: Klenot Gemera, ktorý široko-ďaleko len tak nenájdete

Máme sa čím pýšiť. Jedná sa o jednu z troch sprístupnených aragonitových jaskýň na svete a jediná v Európe.

Ilustračný obrázok k článku Ochtinská aragonitová jaskyňa: Klenot Gemera, ktorý široko-ďaleko len tak nenájdete
6
Galéria

V prístupovej štôlni Ochtinskej aragonitovej jaskyne musíte zdolať 104 schodov a potom už vstupujete do sveta nádhery, akú mohla vytvoriť len všemocná matka príroda. Ide o ďalší svetový unikát maličkého Slovenska, keďže jaskyňa je jednou z troch sprístupnených aragonitových jaskýň planéty. Zvyšné dve sú v Mexiku a Argentíne.

Ako informuje stránka unesconadosah.sk, Ochtinská aragonitová jaskyňa sa nachádza v Revúckej vrchovine medzi Jelšavou a Štítnikom. Prístupová štôlňa do jaskyne je vo výške 642 metrov nad morom. K jaskyni sa dostanete odbočením z cesty medzi obcou Štítnik a Jelšavou. Parkovisko sa nachádza asi 300 metrov od vchodu do jaskyne, od auta sa k nej dostanete po chodníku s miernym prevýšením.

Zaujímavosťou je aj to, že najstaršie aragonitové útvary majú takmer 140-tisíc rokov.

Z celkovej dĺžky 300 metrov je sprístupnených 230 metrov a prehliadka trvá približne pol hodinu. Zazrieť v nej môžete pestrú aragonitovú výplň vo forme špirál, ihličiek a útvarov podobajúcich sa na koraly, tie vytvárajú rôznorodú zmes nádherných obrazov.

Za najkrajšie miesto jaskyne je považovaná Sieň Mliečnej dráhy, kde biele aragonitové strapce v pukline na strope vytvárajú vo svetle lámp dojem hviezd našej galaxie. Jaskyňu objavili náhodou v roku 1954 pri razení geologickej prieskumnej štôlne. Verejnosti ju sprístupnili v roku 1972. Teplota v nej sa pohybuje okolo 7,2 až 7,8 stupňa Celzia a relatívna vlhkosť je v rozpätí 92 až 97 percent.

Obrazom: Ochtinská aragonitová jaskyňa je jedinou svojho druhu v Európe
6
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie