Katarína Oravská Kultúra

Pozornosť pútajúca výstava pri Revúcej: V osade vystavili portréty rómskych detí!

Portréty rómskych detí sa najskôr ocitli v kalendári univerzity. Potom sa ich rozhodli vystaviť priamo v osade – na domoch detí, ktoré sú na nich odfotené. Netradičnú výstavu si pozreli štyri stovky návštevníkov.

Ilustračný obrázok k článku Pozornosť pútajúca výstava pri Revúcej: V osade vystavili portréty rómskych detí!
Zdroj: TASR

Portréty rómskych detí z osady Rúbanka pri Muránskej Dlhej Lúke v okrese Revúca, ktoré boli súčasťou Kalendára Fakulty masmediálnej komunikácie (FMK) Univerzity sv. Cyrila a Metoda (UCM) v Trnave na rok 2014, sa rozhodli vystaviť priamo v osade – na domoch detí, ktoré sú na nich odfotené. Netradičná výstava „Neviďme svet čiernobielo“ sa uskutočnila v piatok.

„Chceli sme, aby návštevníci výstavy videli fotografie v autentickom prostredí a kultúre, zažili prívetivosť, otvorenosť a prijatie obyvateľov osady tak, ako sme to mali možnosť zažiť my,“ vysvetlila zámer dekanka FMK Dana Petranová. Podľa jej slov bol o výstavu veľký záujem, fotografie si pozrelo 400 návštevníkov za prítomnosti starostu obce Mareka Noska a zahraničných pozorovateľov.

Fotografie vznikli potom, ako deti z neďalekej základnej školy v Muránskej Dlhej Lúke vyhrali súťaž Granátt, ktorú vyhlásila FMK za najlepší projekt spoločenskej zodpovednosti, a zároveň na počesť zosnulého pedagóga a fotografa Tibora Huszára. „Po jeho odchode sme začali v septembri uvažovať o tom, ako sa mu poďakovať a uctiť jeho pamiatku. Hľadali sme niečo autentické. V tom prišla Monika Podolinská, riaditeľka Základnej školy v Muránskej Dlhej Lúke, ktorá sa prihlásila do našej súťaže,“ ozrejmila Petranová s tým, že projekt knihy o živote Rómov očami detí posudzovaciu komisiu jednoznačne presvedčil a zvíťazil. Od prezretia knihy a rozhovoru s riaditeľkou nebolo ďaleko k nápadu vydať na Huszárovu počesť kalendár FMK 2014. „Oboch totiž spája jedno spoločné – láska k Cigánom,“ zdôraznila dekanka.

Autorom fotografií je mladý fotograf, študent FMK Marek Kollárik, ktorý patril medzi žiakov fotografa T. Huszára. V jeho tvorbe dominuje portrét. Fotografovaniu sa aktívne venuje od roku 2006.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie