Eva Viestová Kultúra

Prehliadka toho naj z kultúry: Starosta vytiahol prekvapenie

Uplynulý víkend sa v Muránskej Dlhej Lúke uskutočnil VI. Deň Mikroregiónu Muránska planina. Organizátorom sa podarilo pripraviť a po každej stránke zabezpečiť kultúrne podujatie, na ktoré budú všetci prítomní ešte dlho spomínať. Videli a počuli to na

So svojím programom sa nám predviedlo 5 obcí – Pohronská Polhora, Čierny Balog, Michalová, Muráň a Muránska Dlhá Lúka a mesto Tisovec.

Moderátorka programu najprv v krátkosti predstavila jednotlivé obce, ich históriu, súčasnosť a zaujímavosti, potom uviedla účinkujúcich. Kultúrny program otvorila Martina Vlčeková z Pohronskej Polhory, a to s divadelnou hrou „Plánka“, ktorej autorom je Frederico Garcia Lorca. Pani Vlčeková s touto hrou získala prvé miesto na prehliadke Zochova divadelná Revúca, ďalej prvé miesto na Celoštátnom festivale divadelných hier s dedinskou tematikou v Trebišove, no a najvzácnejšiu cenu jej porota udelila na Festivale Aničky Jurkovičovej v Novom meste nad Váhom, kde ústrednou témou bolo priblíženie postavenia, poslania a problémov ženy v živote spoločnosti. Tu bola ocenená Cenou za pozoruhodný ženský výkon.

Obec Michalová zastupovali majstri Slovenska v Plesových choreografiách spoločenských tancov – Radka a Matúš Ridzoňovci z Michalovej. Sú členmi Fáber Dance Team Slovakia. V ich zbierke sú rôzne ocenenia a množstvo medailí z finálových umiestnení. Dvojica nám predviedla ukážky štandardných tancov – waltz, valčík, tango, quickstep a latinskoamerických tancov – samba, čača, rumba a jive.

Heligonkár Viktor Belko a súrodenci Makovičovci, hrdí nositelia folklóru, reprezentovali Čierny Balog. Ich spev a hra boli fascinujúce. S piesňami o Muráni sa predstavil spevácky súbor Levenda. S veľkým potleskom sme privítali dvoch známych fujaristov z Tisovca. Pán Milan Katreniak je hudobník telom i dušou, na hudobné nástroje nielen hrá, ale si ich sám aj vyrába. Okrem toho si vychováva aj nasledovníkom, a práve Roman Košičiar, ďalší účinkujúci, je jedným z jeho žiakov.

Záverečnou bodkou stretnutia bolo vystúpenie spevokolu z Muránskej Dlhej Lúky. Piesne „Slovenská rodná dedina“ či „Zahučali hory“ boli dôstojným zavŕšením dvojhodinového programu. No všetkých účinkujúcich a hostí však čakalo ešte jedno prekvapenie, ktoré si pripravil starosta Marek Nosko. Pamätná plaketa pripomínajúca dnešné podujatie. Spokojní hostia a diváci neskrývali nadšenie, domov si odnášali hlboký umelecký aj emotívny zážitok. Naša obec sa tak opäť prezentovala ako aktívna a progresívna, schopná organizovať podujatia podobného charakteru.

info : M. Podolínska foto : obec Muránska Dlhá Lúka

DenMikroregionuMP v MDL
5
Galéria

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie