Marcel Mojžiš Správy

Pri tomto náleze v Tornali ľuďom behal mráz po chrbte: V pivnici narazili na hadov!

Nález v pivnici v Domove sociálnych služieb v Tornali poriadne vystrašil jeho klientov a zamestnancov. V pivnici sa totiž nachádzalo väčšie množstvo hadov a panovala obava, že môže ísť o jedovaté vretenice. Hady v pivnici zazimovali a teplé počasie ich začalo vyháňať opäť do voľnej prírody.

Ilustračný obrázok k článku Pri tomto náleze v Tornali ľuďom behal mráz po chrbte: V pivnici narazili na hadov!
Zdroj: TASR

„S našimi klientmi sa venujeme okrem iných činností aj záhradkárčeniu, takže sa mohlo stať, že s nimi prídu do kontaktu. Prirodzene vieme, že hady sú chránené živočíchy, tak sme začali hľadať odbornú pomoc. Navyše máme prírodu radi a nikto im nechcel v žiadnom prípade ublížiť. Som veľmi rada, že na našu prosbu reagovali pracovníci správy Národného parku Muránska Planina a že hady presťahujú na nové miesto vo voľnej prírode," povedala riaditeľka zariadenia Ida Melichová.

K miestu zimoviska hadov boli privolaní aj ochranári z Národného parku Muránska Planina. „Tornaľa je pre vretenice príliš na juhu. Toto miesto je prirodzeným domovom pre užovku fŕkanú, čo sa aj pri dnešnom odchyte potvrdilo. Našli sme tu sedem jedincov. Nie sú síce jedovaté, ale pri poranení by mohli, ako ktorýkoľvek živočích z voľnej prírody, preniesť na človeka infekciu,“ povedal strážca Peter Bryndza.

Tieto hady boli odchytená a putovali do voľnej prírody. „Vybrali sme lokalitu blízko rieky. Tieto hady vedia veľmi dobre plávať a vedia si chytiť aj menšie ryby. Navyše tu si môžu vybrať aj množstvo prirodzených úkrytov a sú aj dostatočne ďaleko od ľudí. V prípade, že by ktokoľvek našiel doma hada, ktorého sa bojí a nevie čo s ním, je potrebné kontaktovať najbližšie pracovisko Štátnej ochrany prírody. Aj toto patrí k našim úlohám a my si veľmi vážime ľudí, ktorí vzácnym živočíchom neublížia. Našou úlohou je zase takýmto spôsobom pomáhať tak ľuďom, ako aj zvieratám,“ dodal strážca NP MP Pavol Balko.

Užovky sú veľmi užitočné aj pre ľudí, lebo medzi ich obľúbenú potravu patria aj rôzne hlodavce a tak sa v Domove dôchodcov nemuseli obávať, že by sa im v pivnici usadili myši.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie