Peter Klimant Samospráva

Primátor Jelšavy otvorene o aktivačných pracovníkoch: Sú pomocou, ale... takto je to u niektorých s disciplínou

Aktivační pracovníci sú podľa primátora Jelšavy výraznou pomocou pre mesto. Pri niektorých sa však podľa jeho vlastných slov objavuje menší problém s disciplínou...

Ilustračný obrázok k článku Primátor Jelšavy otvorene o aktivačných pracovníkoch: Sú pomocou, ale... takto je to u niektorých s disciplínou
Zdroj: TASR

Nezamestnaní, ktorí vykonávajú v Jelšave aktivačné práce, sú pre mesto výraznou pomocou a ešte nedávno sa ich počet pohyboval okolo 270 až 300 ľudí. Podľa slov primátora mesta Milana Kolesára je v súčasnosti ich stav pre legislatívne obmedzenia nižší.

„Momentálne máme okolo 90 takýchto pracovníkov. Mnohí boli totiž do aktivačných prác zapojení už 18 mesiacov a zo zákona musia mať mesačnú pauzu,“ vysvetlil primátor. Ako dodal, po mesačnej prestávke by mohli v aktivačných prácach pokračovať, mesto však už zrejme neprijme všetkých. „Je u nich trochu problém s disciplínou. Keďže máme len šesť koordinátorov, je trochu problém ich všetkých ustrážiť,“ priblížil Kolesár.

Napriek občasným problémom s disciplínou sú však aktivační pracovníci podľa slov primátora pre mesto výraznou pomocou. „Neviem, či by sme bez nich vôbec dokázali zvládnuť napríklad nápor sezónnych a iných prác, pretože nemáme dostatok zamestnancov,“ povedal.

Aktivační pracovníci v Jelšave väčšinou vykonávajú manuálne a jednoduchšie práce. „Ide napríklad o zber smetí alebo aktuálne je to aj hrabanie pokosenej zelene. Šetria nám aj priame financie z rozpočtu mesta, lebo nimi riešime tiež upratovanie v objektoch mesta a mestských organizácií – na mestskom úrade, základnej škole s materskou školou, v dome kultúry a iných. Nasadzovali sme ich tiež na údržbu rigolov, napríklad pri ich čistení od nánosov po búrkach,“ vymenoval primátor. Ako dodal, v prípade potreby ich využívajú aj na výkopové práce.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie