Eva Viestová Kultúra

Pripomíname si: Uplynulo 200 rokov od narodenia národovca Sama Tomášika

Spomienkou v Jelšavskej Teplici v okrese Revúca, rodnej obci evanjelického farára, romantického prozaika a básnika Samuela Tomášika, sa vo štvrtok začali oslavy 200. výročia jeho narodenia. Je autorom viacerých hymnických piesní, ktoré sú známe dodnes.

Ilustračný obrázok k článku Pripomíname si: Uplynulo 200 rokov od narodenia národovca Sama Tomášika
Foto: Eva Viestová

Ako povedal obdivovateľ Tomášikovho diela, profesor Ondrej Hronec, dnes už málokto vie, že okrem známej piesne Hej, Slováci! je autorom textu piesne Ja som bača veľmi starý.

Hostia si pozreli dokument aj pamätnú izbu

Samuel Tomášik sa narodil 8. februára 1813 v Jelšavskej Teplici, ktorá je dnes miestnou časťou Gemerských Teplíc. Výročie narodenia si občania pripomenuli prehliadkou jeho pamätnej izby a premietaním dokumentárneho filmu o jeho živote.

„V minulosti bol Gemer centrom Slovanov. Do Chyžného, kde bol Tomášik farárom, chodili Rusi, Poliaci, ale aj Česi. Inšpiroval ho pobyt v Poľsku, kde si uvedomil, aký je dôležitý pre každý národ jeho rodný jazyk. Bol silným národovcom, za čo ho aj prenasledovali v časoch národnostných útlakov,“ povedal Hronec.

Oslavy 200. výročia narodenia Samuela Tomášika pokračujú v piatok 8. februára spomienkovými slávnosťami v jeho pôsobisku v Chyžnom.

„My si nesmierne vážime odkaz nášho rodáka a aj dnes sme sa dozvedeli množstvo zaujímavostí z jeho života. Na vytvorení pamätnej izby sa podieľali mnohí obyvatelia našej obce. Samotná budova je však majetkom evanjelickej cirkvi, takže izba nie je bežne prístupná. Aj preto sme radi, že sme dnes toto miesto mohli sprístupniť,“ dodala starostka obce Laura Durančíková.

Kto bol Samuel Tomášik?

Samuel Tomášik pôsobil v Chyžnom ako evanjelický farár. Keď v roku 1834 odišiel do Nemecka, aby si doplnil vzdelanie, v cirkevnom zbore ho zastupoval Samo Chalupka. V rokoch 1856–1860 sa stal školským dozorcom a pričinil sa o založenie prvého slovenského evanjelického gymnázia v Revúcej.

Tvorbou sa radí do obdobia medzi kollárovskou a štúrovskou generáciou. Začínal latinskou tvorbou, avšak zaujímal sa aj o ľudovú tvorbu. V jeho dielach sa veľmi často objavuje výzva do boja za slobodu a spravodlivosť, snaha dokázať dôležitosť slovenského národa v dejinách Uhorska, ale aj satira a ponášky na ľudovú slovesnosť.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie