Eva Viestová Kultúra

Revúca ožila folklórnym festivalom. Pozrite si to...

V utorok sa v Revúcej konal festival detských folklórnych súborov Gemera – Malohontu, s názvom „Gemerská podkovička“. Stretli sa na ňom detské folklórne súbory Lieskovček a Hájik z Rimavskej Soboty, Zornička a Mladosť z Klenovca, Zrkadielko z Hnúšte, Čižíček z Tisovca, a Lykovček z Revúcej.

Ilustračný obrázok k článku Revúca ožila folklórnym festivalom. Pozrite si to...
Foto: Eva Viestová

V dopoludňajších hodinách sa detské kolektívy zúčastnili exkurzie 1. Slovenkého gymnázia v Revúcej, a pre vedúcich jednotlivých súborov bola v tom istom čase zrealizovaná tvorivá dielňa s Andreou Jágerovou na tému rytmika.

Spomienka na cintoríne

V poobedňajších hodinách sa deti zúčastnili návštevy cintorína, kde pri hrobe Evy Skalskej, zakladajúcej členky a dlhoročnej vedúcej detského folklorného súboru Lykovček, ktorá svojou činnosťou významne prispievala k folklórnemu životu na Gemeri – Malohonte si pripomenuli jej šieste výročie úmrtia.

V rámci tvorivých dielní pre deti, spolu s lektormi sa detské folklórne súbory oboznámili s ľudovým tancom, spevom, odievaním, hudobnými nástrojmi a zvykoslovím Gemera – Malohontu. V podvečerných hodinách (o 17:00) sa folklórne kolektívy predstavili aj širšej verejnosti v spoločnom programe, ktorý sa konal v Dome kultúry v Revúcej.

Cieľom festivalu, od jeho vzniku v roku 2009, je podporovať uchovávanie nehmotného kultúrneho dedičstva Gemera – Malohontu a bohatých folklórnych tradícií okresu Revúca. Dúfame, že Gemerská podkovička svojou troškou prispela k tomu, aby sa črtala jej bohatá budúcosť.

Jeden jediný

V súčasnosti je jediným, aj keď veľmi dôstojným, reprezentantom detského folklóru v meste a okrese, detský folklórny súbor Lykovček. Tento súbor je zároveň jediným folklórnym súborom v okrese Revúca, ktorý vyvíja aktívnu činnosť.

Zároveň ďakujeme všetkým kolektívom a jednotlivcom, ktorí na festivale účinkovali a vedúcim detských folklórnych súborov, ako aj základným školám v Revúcej a všetkým divákom, ktorí v utorok popoludní zavítali do Divadelnej sály Domu kultúry v Revúcej.

Organizátori podujatia: BBSK – Gemersko – Malohontské osvetové stedisko v Rimavskej Sobote, Mestské kultúrne stredisko v Revúcej, Literárny klub pri Kníhkupectve KnihArt v Revúcej. Podujatie bolo realizované s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

Gemerská podkovička
30
Galéria
Foto: Eva Viestová / Zdroj: Dnes24.sk
Gemerská podkovička
1
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie