Ilustračný obrázok k článku Revúčanka Timea má poriadnu guráž: V jazde na býkoch si meria sily s mužmi, FOTO
9
Galéria
Foto: Martin Murcko

Revúčanka Timea má poriadnu guráž: V jazde na býkoch si meria sily s mužmi, FOTO

Každá jazda na býkovi sa vraj končí pádom. To však mladú Revúčanka, ktorej učarovalo rodeo, vôbec neodrádza. Dosahuje nemalé úspechy.

Jakub Forgács Rôzne Správy
Jakub Forgács Rôzne Správy

Revúčanka Timea má poriadnu guráž: V jazde na býkoch si meria sily s mužmi, FOTO

Každá jazda na býkovi sa vraj končí pádom. To však mladú Revúčanka, ktorej učarovalo rodeo, vôbec neodrádza. Dosahuje nemalé úspechy.

Ilustračný obrázok k článku Revúčanka Timea má poriadnu guráž: V jazde na býkoch si meria sily s mužmi, FOTO
9
Galéria
Foto: Martin Murcko

Timea Jasenková (20) je rodená Revúčanka, ktorá má blízko ku koňom. Na tom by asi nebolo nič zvláštne. Mladá študentka sa vo voľnom čase venuje trénovaniu ľudí a ich koní na rodeo a čo viac, dokonca sama jazdí na býkoch. Viac o svojej vášni nám prezradila v rozhovore.

Okolo sudov aj tyčí

Timea sa k rodeu dostala už v roku 2014, keď bola na svojich prvých pretekoch. „Dostala ma k tomu sestra, ktorá už pretekala predo mnou, a ktorá mi kone aj ukázala,“ uviedla mladá Revúčanka pre spravodajský portál Dnes24.sk

Ako prezradila, s prípravou začína už koncom zimy, kedy kone, s ktorými má naplánovanú sezónu, “zobúdza” zo zimného spánku a začína pracovať na ich a aj na svojej kondícií. „Potom je to o pravidelnosti správne nastavených tréningov, konkrétne zamerané na disciplíny,“ vysvetlila.

Venuje sa dvojici disciplín, pričom tou prvou je barrel race. „V aréne sa postavia tri sudy v tvare trojuholníka. Je určená trať, ktorá sa taktiež musí dodržať, inak sa pri porušení jazdecká dvojica diskvalifikuje. Túto trať musím s koňom prejsť v čo najrýchlejšom čase. Druhá disciplína je na ten istý princíp, ale nebehá sa okolo troch sudov, ale okolo šiestich tyčí – tzv. slalom. A aby sa dosiahli najrýchlejšie časy, musí jazdec vedieť natrénovať koňa správne techniku, ktorú potom počas preteku využíva,“ spomenula Timea.

Ovenčená úspechmi

O tom, že Timea patrí medzi slovenskú špičku, svedčí aj fakt, že je dvojnásobnou majsterkou Slovenska v disciplíne barrel race, z čoho jeden raz v roku 2020 a raz ešte ako mládežníčka v roku 2018.

„Taktiež som dvakrát skončila ako prvá vicemajsterka, raz ako druhá vicemajsterka a okrem toho som aj niekoľkonásobná šampiónka v týchto disciplínach. Samozrejme, každý titul je pre mňa vzácny, pretože pre mňa predstavuje tú cestu, ktorá ma doviedla až k tomu, aby som sa minulý rok stala majsterkou Slovenska,“ dodala.

Ďalšie aktuálne správy

Jazdkyňa na býkoch

Timea sa však venuje ešte nevšednejšej disciplíne – rodeo zvláda aj na býkovi. „Bull riding je odlišný v tom, že som na to sama, netrénujem na to kone. Je to len na mne, vydať zo seba v daný moment to najlepšie. Ide o to, aby jazdec usedel na býkovi osem sekúnd, pričom držať sa môže len jednou rukou, druhú musí mať nad hlavou,“ vysvetlila mladá jazdkyňa. Okrem toho je to podľa jej slov niekoľkokrát viac adrenalínová disciplína ako vyššie spomínané, ktorým sa venuje, keďže „pracuje“ s oveľa nebezpečnejším zvieraťom ako je kôň,.

„Tejto disciplíne sa ženy venujú len veľmi zriedkavo a aj to len v iných štátoch, kde to je povolené. Na Slovensku som momentálne jedinou, a tak súťažím s mužmi,“ povedala.

Na bull riding sa dala, keď niekoľko rokov dozadu videla film, v ktorom sa jazdilo na býkoch. „Vyvolalo to vo mne obrovskú emóciu. Potom som videla čoraz viac videí, fotiek, no a tým pádom sa to stalo takým mojím snom, sadnúť si na býka aspoň raz v živote,“ zaspomínala si.

Obdiv aj nadávky

Reakcie na to, že ako žena osedláva divoké zviera, sú rôzne. „Dokonca som dostala už aj vynadané. Niektorí to obdivujú, niektorí krútia hlavami. Ale samozrejme, že im nevidím do hlavy a neviem, čo si o tom naozaj myslia,“ spomenula.

„Bojí sa moja rodina a možno ľudia, ktorí sa na to pozerajú. No jediné čo som pri jazde na býkovi nepociťovala, je práve strach. Strach nastal len potom, keď som z býka spadla. Vtedy som sa obávala, aby na mňa nezaútočil,“ vysvetlila so slovami, že pre ňu je to skôr plnenie si sna, zážitok a obrovský adrenalín.

Úspechom predchádza pád

Ako poznamenala, všetky jazdy na býkoch končia pádom. „Dopad mi zakaždým spôsobil bolesti hlavy, krku a naposledy aj sánky, ale to sa do pár dní vstrebe a už ani neviem, že som na býkovi bola. Naposledy na mňa hneď po páde stúpil býk, našťastie to tiež nebolo nič vážne, chránila ma vesta a modrina taktiež za pár dni zmizla,“ hovorí mladá Revúčanka.

Bull riding sa jazdí na dve kolá. „Minulý rok som sa v bull ridingu v prvom kole umiestnila na druhom mieste. Tento rok som dopadla presne takisto, ale k tomu som skončila aj celkovo na druhom mieste,“ vymenovala svoje prvé úspechy.

Trénerka koní

Timea však nie je iba jazdkyňou rodea, sama sa aj venuje trénovaniu cudzích koní. „Ľudia mi privezú ich koňa ku mne domov, kde je minimálne jeden mesiac, ja im ho pripravím, natrénujem a oni si ho potom odvezú. Pripadne, jazdci chodia ku mne aj s ich koňmi a trénujem aj jazdca, ale keďže mám “klientov” skôr zo západu, tak si naplánujem trasu a obehám ich viac v jeden deň, tým pádom trénujeme u každého doma, pripadne na mieste, kde majú kone ustajnené,“ vysvetlila.

Pokiaľ práve nie je v škole, väčšinu svojho voľného času trávi práve starostlivosťou o kone a ich tréningom. „Okrem toho vyrábam postroje pre kone, taktiež chodím do prírody s priateľom a našimi psami a v poslednej dobe, ak zvýši čas, čítam motivačnú literatúru. Takže takmer celý môj život sa točí okolo koní,“ dodala Timea na záver.

Timeu v akcii si môžete pozrieť na záberoch v priloženej fotogalérii.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Aktuality z Revúcej

V OBRAZOCH: Revúčanka Timea Jasenková zvláda rodeo na koni aj býkovi
9
Galéria
Foto: Timea Jasenková
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín