Peter Klimant Iné športy

Revúcky karatista to dotiahol poriadne ďaleko: Obstál v tvrdej skúške, hrdí sa piatym Danom!

O tom, že Revúca má poriadne tvrdých chlapov, niet pochýb. Dôkazom toho je aj náš karatista, ktorý si nedávno v tomto náročnom bojovom športe vybojoval vysoký stupeň.

Ilustračný obrázok k článku Revúcky karatista to dotiahol poriadne ďaleko: Obstál v tvrdej skúške, hrdí sa piatym Danom!
Zdroj: Dnes24.sk

V sobotu sa v kultúrnom dome v obci Horná Trnávka v okrese Žiar nad Hronom uskutočnili celoslovenské skúšky technickej vyspelosti v karate na majstrovské stupne 1. až 5. Dan. Skúšok sa zúčastnilo 14 adeptov. Jedným z dvoch karateristov, ktorí sa zúčastnili skúšok na 5. Dan bol z revúckeho karate klubu Arpád Bunjatov. Revúcky karatista tieto skúšky úspešne absolvoval a 5. Dan získal.

Karatistov skúšala trojčlenná komisia. Najprv na 1. a 2. Dan a potom na 3. až 5. Dan. Cvičenci boli preverení z techník na mieste, kombinačných techník v pohybe, techník zo športového zápasu kumite, sebaobranných techník a súborných cvičení kata, obtiažnosť závisela podľa výšky technického stupňa o ktorý sa uchádzali.

Získať vyšší Dan nie je vôbec ľahký oriešok. Okrem technickej pripravenosti je treba dodržať aj čakacie doby na jednotlivé majstrovské stupne. Napríklad medzi 4 až 5. Danom sa musí dodržať minimálna čakacia doba 5 rokov.

V karate je viacero technických stupňov. Najnižší je 8. kyu. Stále nižší číslo kyu znamená vyšší rank v karate. 1. kyu (hnedý pás) je najvyšší s pomedzi všetkých kyu stupňov. Po dosiahnutí tohto stupňa nasledujú Dany. Tu sa začína na prvom Dan a najvyšší technický stupeň v karate je 10. Dan. Karateristi nachádzajúci sa na danových stupňoch nosia čierne pásy.

Foto: Arpád Bunjatov

Naši karatisti to proste vedia
4
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie