Ilustračný obrázok k článku Revúcky poslanec Galovič otvorene: Moje priority? Odpad aj podpora mladých
2
Galéria
Zdroj: archív Davida Galoviča

Revúcky poslanec Galovič otvorene: Moje priority? Odpad aj podpora mladých

Na čo všetko by v Revúcej privítal viac financií a presadenie čoho ho najviac potešilo? Aj to prezradil v rozhovore mestský poslanec David Galovič.

Jakub Forgács Správy Samospráva
Jakub Forgács Správy Samospráva

Revúcky poslanec Galovič otvorene: Moje priority? Odpad aj podpora mladých

Na čo všetko by v Revúcej privítal viac financií a presadenie čoho ho najviac potešilo? Aj to prezradil v rozhovore mestský poslanec David Galovič.

Ilustračný obrázok k článku Revúcky poslanec Galovič otvorene: Moje priority? Odpad aj podpora mladých
2
Galéria
Zdroj: archív Davida Galoviča

Po tom, ako sa v koncom novembra 2018 vzdala revúcka poslankyňa Hilda Puterová svojho mandátu, nahradil ju David Galovič (26). Napriek nízkemu veku chcel ukázať, že aj jemu záleží na meste, do ktorého sa po štúdiu vrátil. Ambiciózny mladík je predsedom Komisie životného prostredia a nielen v tejto oblasti má smelé plány. Viac prezradil v rozhovore.

Čo zaujímavé sa za posledné obdobie udialo v Revúcej?

Je toho viac. Spomenul by som veci, ktoré najviac pocítili občania, a to zdvihnutie poplatku za odpad. Zdvihnutie poplatku navrhoval aj NKÚ na základe kontroly, ktorú vykonal v roku 2018. Tento poplatok sa dlhšie nedvíhal a v roku 2018 obyvatelia pri ročnom poplatku 20,62 eur platili len 54% celkových nákladov za zber a uloženie odpadu. Pri aktuálnej ročnej sadzbe 30 eur sa budú občania podieľať na nákladoch za zber a uloženie odpadu 78%-ami. To znamená, že mesto dopláca časť poplatku za občanov. Na druhej strane ale náklady za odpad môžeme znížiť napríklad lepšou separáciou. Musíme sa ale pripraviť aj na to, že poplatok za odpad môže v ďalších rokoch ešte rásť, vzhľadom na zvyšovanie nákladov na skládkovanie odpadu.

Ďalej by som rád spomenul aj pozitíva, a to, že sme nepristúpili, ako jedno z mála miest k zvyšovaniu miestnych daní a takisto bol podporený aj môj návrh týkajúci sa odpustenia dane za psíkov, ktorých si majitelia adoptovali z mestského útulku.

Počas uplynulého roka sa ale aj zrekonštruovali cesty v okolí Revúcej – II/532, II/531, posunuli sme sa v projekte športovej haly a mimo iného sme vyhrali detské ihrisko Žihadielko. Máme v meste nový kamerový systém a niekoľko nových chodníkov.

Máte na tento rok nejakú prioritu či priority, ktoré treba akútne riešiť?

Je ťažké určovať si priority v tak malom meste ako je Revúca. Aktuálne pracujem na viacerých veciach. Konkrétne by som spomenul Študentskú radu v meste Revúca, ktorá má združovať stredoškolákov, ktorí budú pracovať na projekte pre mesto, a súčasne sa popritom vzdelávať. Očakávame od toho zvýšenie angažovanosti mladých v meste a taktiež chceme mať informácie o tom, ako mladí vnímajú veci, ktoré sa v meste dejú. Aktuálnym trendom je sťažovať sa a tzv. „hejtovať“, práve preto chceme dať mladým príležitosť aktívne sa zapojiť do diania v Revúcej, a tak meniť mesto v ktorom žijú.

Veľmi zaujímavou témou je aj odpad. Aktuálne sme ako mesto predložili dosť veľké projekty na kompostáreň a zberný dvor mesta Revúca, od ktorých očakávame zlepšenie v oblasti odpadového hospodárstva – riešenie zberu biologicky rozložiteľného a kuchynského odpadu. Takisto chceme v priebehu roka nastaviť zmeny v oblasti odpadov – monitoring odpadov a prinášanie inovácií do tohto odvetvia. Chceme spravodlivejší systém, aby ľudia platili za odpad v závislosti od separácie. Napríklad, tí, ktorí budú separovať viac a efektívnejšie, budú mať úľavu z ročného poplatku, tí ktorí naopak nebudú dodržiavať tieto zásady budú platiť plnú sumu. Aby sme vedeli zrealizovať takéto rozsiahle zmeny, potrebujeme ako mesto veľké investície do tejto oblasti, ktoré verím, že sa nám postupne podarí presadiť, nakoľko téma odpadov je aktuálna a bude veľmi dôležitou aj do budúcna.

Takisto zaujímavou z môjho pohľadu je témou aj úprava VZN o nájme, aby nájmy boli jednotné a bral sa do úvahy osobitý zreteľ, ktorý aktuálne nemáme vo VZN konkrétne zakomponovaný. Nastavíme jasné pravidlá, za akých podmienok a kto môže žiadať o zníženú sadzbu nájmu. Na stole je aj úprava parkovania v meste, kde prichádza do úvahy aj zjednosmernenie niektorých ulíc a zvyšovanie množstva parkovacích miest na problematických uliciach – opäť ale musíme na tieto zmeny nájsť finančné prostriedky.

A je naopak niečo, čo vás teší, že sa podarilo?

Som rád za viaceré veci, ktoré som už v úvode opísal, ale vypichnem jednu konkrétnu, a to môj návrh pre odpustenie dane za psa, pre psíkov adoptovaných z mestského útulku. Týmto krokom chceme motivovať ľudí, aby pri výbere nového člena rodiny brali do úvahy možnosť zobrať si psíka z útulku. Pomôcť mestu, útulku aj samotnému zvieraťu, ktoré sa z nejakého dôvodu v útulku ocitlo. Pri dani za psa 35 eur/ ročne, v prípade že si človek zoberie nového psíka z útulku, môže za 10 rokov ušetriť na dani až 350 eur, čo nie je zanedbateľná čiastka.

Obracajú sa na vás s problémami aj priamo ľudia? Čo ich najviac trápi?

Samozrejme, tí ktorí ma poznajú, sa pýtajú, čo nové „na meste“, prípadne majú nejaké pripomienky. Všetky tieto veci sa snažím vždy komunikovať s mestom a jeho zamestnancami a robiť sprostredkovateľa medzi mestom a ľuďmi. Snažím sa im vždy prinášať odpovede na ich otázky, prípadne predstaviť návrhy riešení na ich problémy.

Ťažko hovoriť o tom, že by všetkých ľudí v meste trápila jedna konkrétna vec. Tých problémov majú ľudia veľa, avšak z pozície mestského poslanca veľa z týchto problémov riešiť neviem, nakoľko často tieto otázky nerieši samospráva.

Všetkým občanom Revúcej a Revúčky však ponúkam mailový kontakt na seba a svoj profil na sociálnych sieťach a v prípade otázok alebo nejakých problémov sa na mňa môžu obrátiť. Snažím sa promptne reagovať na každú reakciu občanov.

Stretli ste sa už aj s nejakými kurióznymi požiadavkami od občanov?

Myslím, že nie.

Peniaze hýbu takmer so všetkým. Na čo by ste v Revúcej potrebovali viac financií?

Financie by sme vedeli využiť na riešenie odpadového hospodárstva a inovácie v tejto oblasti. Zvyšovanie počtu parkovacích miest, viac peňazí pre mladých ľudí – nielen športovo, ale aj umelecky nadaných, aby sa mohli zdokonaľovať bez ohľadu na finančnú náročnosť. Zavedenie jednej linky MHD, financie pre mestskú firmu – Bytové hospodárstvo, s.r.o., aby sme boli pri údržbe majetku mesta a verejných priestranstiev sebestačnými.

Je toho veľa a žiaľ, v našom meste nemáme veľké firmy, ktoré by zabezpečovali väčšie príjmy plynúce do rozpočtu mesta, a preto, aj keď by sme veľmi chceli, všetko toto zmeniť a zlepšiť, financií je obmedzené množstvo

A keby ste sa mali pozrieť do vzdialenejšej budúcnosti, plánujete aj niečo väčšie?

Projekty na mestskú športovú halu, prekrytie zimného štadióna, revitalizáciu vnútrobloku pri Sintre, ktoré by sa mali v najbližšej dobe realizovať. Výstavba kompostárne, kde sme predložili projekt takisto na vybavenie zberného dvora.

Osobne by som bol rád aby sa mi v priebehu roka podarila jedna z vecí, ktorú som prezentoval pred voľbami – vytvorenie vízie pre mesto Revúca – Revúca 2025 / Revúca 2030 – akceptovanej v rámci mesta a jednotlivých oddelení v meste. Aby sme si jasne stanovili a dali na papier, ktorým smerom chceme aby sa mesto profilovalo. Lebo jedna vec je byť priemerným mestom po každej stránke (kúriť a svietiť), druhá vec je špecializovať sa, byť proaktívnym, mať v niektorých oblastiach svoje priority, byť v nich lepší ako ostatné mestá a tým byť zaujímavými pre turistov, investorov, podnikateľov alebo samotných obyvateľov.

Máte nejaké obľúbené miesta v Revúcej, kde trávite čas? Ako najradšej?

Práve príroda a okolie Revúcej je jedným z hlavných dôvodov, prečo som sa po štúdiu vrátil späť do Revúcej. Krásne miesta sú v okolí Revúcej na Muránskej Planine, Stolických vrchoch, Nízkych Tatrách. Pobyt v prírode pre mňa znamená relax a očistu mysle, čo je pre mňa veľmi dôležité pri mojej práci.

Revúcky mestský poslanec David Galovič
2
Galéria
Zdroj: archív Davida Galoviča
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Magazín