Ilustračný obrázok k článku Revúcky primátor v ROZHOVORE: Napriek pandémii hodnotím tento rok ako úspešný
Zdroj: TASR/Oliver Ondráš

Revúcky primátor v ROZHOVORE: Napriek pandémii hodnotím tento rok ako úspešný

Koronavírus a s ním súvisiace opatrenia tvrdou ranou zasiahli aj naše mesto. Rok 2020 tak priniesol škrty, nové výzvy, ale aj úspechy.

Jakub Forgács Správy Samospráva
Jakub Forgács Správy Samospráva

Revúcky primátor v ROZHOVORE: Napriek pandémii hodnotím tento rok ako úspešný

Koronavírus a s ním súvisiace opatrenia tvrdou ranou zasiahli aj naše mesto. Rok 2020 tak priniesol škrty, nové výzvy, ale aj úspechy.

Ilustračný obrázok k článku Revúcky primátor v ROZHOVORE: Napriek pandémii hodnotím tento rok ako úspešný
Zdroj: TASR/Oliver Ondráš

Čas Vianoc a koniec roka je veru už asi nepísaným pravidlom pozerať sa späť, bilancovať, čo sa v uplynulom roku udialo i želať si do budúcna ešte niečo lepšie. Revúcky primátor Július Buchta v rozhovore pre spravodajský portál Dnes 24 priznal, že rok 2020 sa určite stane jedným z tých historických medzníkov, ktoré spájame s veľkou ekonomickou krízou.

Rozpočet dostal zabrať

„Ak by som to mal hodnotiť z pohľadu mesta, určite dal zabrať nášmu mestskému rozpočtu,“ uviedol Buchta.

„Tento rok bol mimoriadne náročný, nakoľko pandémia zásadným spôsobom negatívne ovplyvnila celkovú finančnú situáciu našej samosprávy. Ale už aj tu mám dobrú správu, pretože nám bola schválená návratná finančná výpomoc z Ministerstva financií SR ako kompenzácia výpadku dane z príjmov fyzických osôb,“ pokračoval primátor.

Pozitíva v negatívnom

Nech tento rok akokoľvek ovplyvnil každú rozvojovú oblasť nášho mesta, podľa slov Buchtu je podstatné, zobrať si z toho to najpozitívnejšie a rozvíjať to ďalej.

„Napríklad naše školstvo v tomto roku dostalo príležitosť ukázať sa, ako je úspešne pripravené na neočakávanú situáciu, pri ktorej sa zo dňa na deň zatvorili brány škôl. Revúcka kultúra nám ukázala, ako sa vie popasovať s dilemou, ako nestratiť kontakt s publikom tým, že otvorila dvere do online priestoru. Športovci zase prispeli k zviditeľneniu jednotlivých športov i svojich úspechov prostredníctvom mestských novín. Zdravotníctvo nám dalo najavo, ako je schopné reagovať na meniace sa podmienky a bezpečne nám naďalej poskytovať starostlivosť,“ vymenoval primátor.

Ako pokračoval, aj práca opatrovateliek v Cilke, opatrovateliek v teréne, či terénni pracovníci poukázali na to, že spolupatričnosť a silné sociálne cítenie pri vykonávaní ich pracovných činností, by malo byť súčasťou každej práce s ľuďmi. „A sociálny život, ktorý síce ustál, nám dal priestor mať viacej voľného času, času ktorý sme mohli stráviť so svojimi rodinami a možnože až priestor na zistenie, že na samotný vcelku kvalitný život nám až tak veľa toho netreba,“ poznamenal Buchta.

V neposlednom rade podľa neho aj občania Revúcej ukázali, ako sa vedia zomknúť pre dobrú vec, keď spoločne nasadili svoje sily do „rúškovej kampane“ alebo účasťou na zbierkach potravín podali pomocnú ruku tým, ktorí sa nachádzajú v ťažkej životnej situácii.

Úspešný rok

Napriek pandémii podľa vlastných slov hodnotí tento rok ako úspešný. „Využili sme možnosti získania finančnej podpory zo zdrojov EÚ, či SR a k tomu sme nastavili čerpanie rozpočtu. Vďaka tomuto sa nám podarilo zrealizovať niekoľko zaujímavých investičných akcií a aktivít za viac ako 760-tisíc eur,“ uviedol ďalej primátor.

Buchta poukázal napríklad na zmodernizovanie odborných učební v priestoroch Základnej školy I. B. Zocha, vybudovanie multifunkčného športového ihriska v areáli kúpaliska, zrekonštruovanú požiarnu zbrojnicu v mestskej časti Revúčka, obnovenú učebňu na detskom dopravnom ihrisku, vybudovanie verejne prístupnej elektrickej nabíjacej stanice a zlepšenie kvality života seniorov v zariadení Cilka prostredníctvom interiérového vybavenia.

„V neposlednom rade sa podarilo zvýšiť kvalitu dopravnej infraštruktúry rekonštrukciou miestnych komunikácií,“ doplnil Buchta.

Nové výzvy

Ako priznal, veľmi ho mrzí, že projekt obnovy vnútrobloku sídliska Stred sa z dôvodu niekoľkokrát opakovanej kontroly dokumentácie nestihol začať realizovať. „Ale toto je jedna z tých záležitostí, ktorú ovplyvniť, bohužiaľ, nevieme. No i tak verím, že na jar budúceho roka priestor sídliska začneme zveľaďovať a vybudujeme príjemné miesto pre odpočinok, relax, či rôzne pohybové aktivity občanov,“ podotkol Buchta.

Za jeden z najväčších investičných projektov v novodobej histórii nášho mesta považuje výstavbu športovej haly a dobudovanie športovo-rekreačného areálu.

„Je to časovo náročný projekt, avšak jeho úspešné zrealizovanie pomôže v rozvoji revúckeho rekreačného i výkonnostného športu, pričom bude slúžiť nielen na prípravu profesionálnych a amatérskych športovcov, či činnosť športových klubov a organizovanie športových podujatí,“ uviedol primátor.

Ako však pokračoval, prioritou naďalej zostávajú všetky projekty, ktorým podľa jeho slov prispejú k rozvoju mesta a k zvýšeniu kvality života obyvateľov. „Teším sa, že nás čakajú napríklad ďalšie rekonštrukčné práce na miestnych komunikáciách a chodníkoch, či nákup dopravných prostriedkov v rámci projektu Zberný dvor Revúca. Zároveň momentálne máme dokonca 16 projektov zo štátneho rozpočtu, grantových programov či nadácií v procese schvaľovania. Jednoducho povedané čaká nás ďalší náročný rok, no plný výziev a nádejí pre lepšiu Revúcu,“ dodal Buchta.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Prečítajte si tiež

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín