Ilustračný obrázok k článku Revúcky primátor vo veľkom ROZHOVORE: Ani zďaleka sa mi nepodarilo zrealizovať všetky plány a sľuby
Zdroj: archív Júliusa Buchtu

Revúcky primátor vo veľkom ROZHOVORE: Ani zďaleka sa mi nepodarilo zrealizovať všetky plány a sľuby

Ako zasiahla pandémia naše mesto a ako hodnotí svoje tri roky vo funkcii? Vyspovedali sme revúckeho primátora Júliusa Buchtu.

Jakub Forgács Správy Samospráva
Jakub Forgács Správy Samospráva

Revúcky primátor vo veľkom ROZHOVORE: Ani zďaleka sa mi nepodarilo zrealizovať všetky plány a sľuby

Ako zasiahla pandémia naše mesto a ako hodnotí svoje tri roky vo funkcii? Vyspovedali sme revúckeho primátora Júliusa Buchtu.

Ilustračný obrázok k článku Revúcky primátor vo veľkom ROZHOVORE: Ani zďaleka sa mi nepodarilo zrealizovať všetky plány a sľuby
Zdroj: archív Júliusa Buchtu

Záver roka sa nezadržateľne blíži. Oslovili sme preto primátora Mesta Revúca Júliusa Buchtu, s ktorým sme sa rozprávali o aktuálnych témach. Hovorili sme nielen o dopadoch pandémie. Zhodnotil aj svoje doterajšie pôsobenie vo funkcii a prezradil i to, čo by pred druhými „pandemickými“ Vianocami poprial Revúčanom.

Ako sa mesto popasovalo s pandémiou posledný rok? Aký mala vplyv na chod mesta? Čo sa stihlo, nestihlo, aké projekty v meste pandémia zabrzdila?

Chod mesta a teda mestského úradu bol ovplyvňovaný priebehom jednotlivých pandemických vĺn. Určite najhoršia bola prvá, kedy sme ešte nevedeli ako s tým všetkým bojovať. Najviac citlivé to bolo v zariadení opatrovateľskej služby Cilka, kedy sa pandémia prejavila tak náhle a rýchlo, že sme nemali ani len personál na zabezpečenie jej chodu. Všetko v tom najhoršom období – v predvianočnom čase. Určite jedna z najhorších skúseností.

Pandémia mala dopad aj na zamestnancov úradu, kedy sme museli zabezpečiť chod v krízových situáciách. Bežne vybavované veci boli zrazu komplikované. Z dôvodu používaných interne zabezpečovaných softvérov bola v niektorých prípadoch práca z domu nemožná. Paradoxne aj v čase obmedzeného vychádzania sme museli zabezpečiť služby pre občanov. Najviac si to „odskákala“ matrika, ale vlastne aj všetky ostatné oddelenia. Zamestnanci mesta sa v dôsledku aktuálnych nariadení priamo podieľali na organizačnom zabezpečení plošného testovania občanov, čo si vyžiadalo tiež množstvo času a energie.

Zároveň sme si v tých najhorších situáciách uvedomili dôležitosť a nenahraditeľnosť inštitúcií akou je napríklad Nemocnica s poliklinikou.

Z menších projektov sa nám viac-menej podarilo zvládnuť všetky. Horšie na tom boli – a stále sú – veľké projekty ako výstavba multifunkčnej športovej haly alebo realizácia projektu vnútroblok. Tu sme sa dostali do patovej situácie, kedy navýšenie cien v stavebnom priemysle prinieslo neriešiteľné situácie. V projekte haly je navýšenie ceny projektu o cca 1.3 milióna eur, ťažká situácia nielen z pohľadu sumy, ale aj podmienok verejného obstarávania. Zo všetkých síl hľadáme riešenia, ako to všetko zvládnuť.

Za tento rok toho bolo proste veľa vo všetkých oblastiach. Či už si spomeniem na školstvo, šport alebo sociálne zabezpečenie pre občanov. Zabezpečiť také bežné práce ako verejný poriadok keď vám chýba pracovná sila bolo a stále je veľmi ťažké. Výpadok národných projektov cez úrad prace, sociálnych vecí a rodiny znamenal, že sme nemali ani zďaleka také možnosti ako v minulých rokoch. A bolo to cítiť hlavne u sociálne slabších vrstiev občanov. Jednak im samotným poklesol príjem, a jednak my sme s problémami zabezpečovali služby. Napadá mi ešte množstvo situácií, ako plošné testovanie,…

Podnikatelia v meste zatvorili alebo postupne zatvárajú prevádzky, mnohé z nich neprežijú a neobnovia svoju činnosť. Ak by pandémia pokračovala ďalej, čo by ste im poradili, ako majú prežiť, ako majú znovu rozbehnúť svoje prevádzky? Bude im mesto nápomocné?

Na jednej strane máme pokles príjmov do mestskej kasy v dôsledku pandémie, na druhej strane stúpol počet požiadaviek na odpustenie alebo zníženie nájmu. Toto určite nie je v silách mestského úradu zvládnuť. Matematika je veľmi jednoduchá a je treba určiť si priority. Na zastupiteľstvách sme veľmi veľa diskutovali o každej jednej žiadosti. Neviem si ani predstaviť, čo nás ako mesto a podnikateľov v Revúcej ešte čaká.

Viac o tom, ako primátor zhodnotil svoje doterajšie fungovanie vo funkcii, sa dočítate na ďalšej strane.

Ďalšie aktuálne správy

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín