Peter Simon Rôzne

Rozhovor s tatérom Marekom (34): Kurióznych požiadaviek som zažil mnoho, tetovať sa dal aj 84-ročný muž

Tetovania sú aj u nás v kurze. Zisťovali sme preto v tetovacom štúdiu, či sú ľudia z nášho regiónu v takomto skrášľovaní svojich tiel konzervatívni alebo skôr odvážni. Niektoré ich požiadavky vás možno prekvapia.

Ilustračný obrázok k článku Rozhovor s tatérom Marekom (34): Kurióznych požiadaviek som zažil mnoho, tetovať sa dal aj 84-ročný muž
Zdroj: Dnes24.sk

Marek Milko (34) pracuje vo vlastnom tetovacom štúdiu v centre Rožňavy. My sme sa s ním porozprávali o tom, ako sa k tejto práci dostal, akých má zákazníkov a čo je u nás najžiadanejšie.

Ako si sa dostal k tetovaniu a koľko rokov sa mu už venuješ?
- K prvému tetovaniu som sa dostal náhodne, keď ma požiadal jeden známiy, aby som ho potetoval. Mal som obavy, ale nakoniec som sa nechal prehovoriť a dopadlo to dobre. Obľúbil som si to a tak som sa tomu začal venovať. Dlhý čas mi predlohovo slúžila prasacia koža, na ktorú som skúšal mnoho technik. Profesionálne tetujem už 5 rokov.

Je momentálne nejaký trend, opakujúce sa požiadavky na obrázok, či miesto tetovania?
- Pre túto dobu je tetovanie istý „šperk“ ku krase, ku viere. Robí ľudom radosť a je to vlastne taký životný štýl. Najviac žiadané tetovania sú písma, citáty, ale aj ale 3D tetovania. Najčastejšie miesta tetovania by som označil ako predlaktie, plece či lýtko. Niektoré tetovania sú požadované a opakujú sa, ale do každého tetovania sa snažím vniesť niečo z mojej hlavy.

Robíš niečo iné okrem tetovania?
- Okrem tetovania sa venujem aj maľovaným portrétom. Je to jedna z krásnych techník, ktorá si získala moju priazeň a obdiv. Venujem sa tomu z lásky k tomuto umeniu, tak isto ako k tetovaniu. Do každého diela vnesiem svoje city.

Zažil si už počas svojej práce aj kuriózne požiadavky zákazníkov?
- Áno zažil som už dosť takých požiadavok, (úsmev).

Stalo sa ti už, že nejaký zákazník chcel svoje tetovanie prerobiť či prekryť?
- Takéto sa stáva často, prídu za mnou že chcú niečo prekryť, alebo prerobiť. Stáva sa aj, že staré tetovanie chcú zvýrazniť nanovo.

Spomenieš si na najmladšieho či najstaršieho zákazníka, ktorého si tetoval?
- Mojim najstarším klientom bol asi 84 ročný pán, ktorého som tetoval. Raz prišla taká mladá dievčina, ktorá dostala tetovanie ako darček. Prišla spolu s mamou a babkou. Počas celého tetovania tá babka tak strašne po mne zazerala, ako keby som robil niečo zlé. Nakoniec sa jej to tak zapáčilo, že si sama sadla do kresla a dala sa tetovať. Momentálne má tá babka na tele šesť tetovaní odo mňa (úsmev).

Pri tetovaní ti asi nesmie chýbať trpezlivosť. Nemajú však s tým a s prípadnou bolesťou problém zákazníci?
- Vždy sa snažím tetovať tak, aby sme predišli čo najväčšej bolesti. Skúsený tater tak vie tetovať. Ide o techniku vpichu a často ma zákazníci nazývajú čarodejníkom, že ich to ani nebolelo. Bolesti sa každý obáva, no dá sa to robiť čo najmenej bolestivo. No zároveň si musím aj ja uvedomiť, že to nie je papier, ale ľudská koža.

Zdobia nejaké tetovania aj tvoje telo?
- Mám aj ja tetovanie a do budúcna by som ešte chcel a nie jedno. No mám dosť práce a málo času.

Foto: archív Marek Milko

Tatér Marek a jeho diela
8
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie