Jakub Forgács Rôzne Správy

S pilčíkmi, hrnčiarom aj rybou. HLASUJTE, ktorá obec Revúckeho okresu má najkrajší erb

Každé mesto či obec sa môže pochváliť erbom s unikátnym motívom. My sme sa pozreli na tie z nášho okresu. Pomôžte nám vybrať najkrajší!

Ilustračný obrázok k článku S pilčíkmi, hrnčiarom aj rybou. HLASUJTE, ktorá obec Revúckeho okresu má najkrajší erb
39
Galéria
Zdroj: Heraldický register SR

Z erbu sa dá vyčítať všeličo o mestách či obciach a sú znakom ich samostatnosti. Všetky erby nájdeme v Heraldickom registri na Ministerstve vnútra SR. Vďaka tomu sa dá predísť duplicite, aby sa nevyskytli podobné či rovnaké.

Unikátny erb má aj Revúca. Pripomína slávnu tradíciu železiarstva, ktorá bola viac ako poltisícročie súčasťou jej histórie. V ňom sú na štíte, ktorý má červený podklad, skrížené strieborné hámornícke náčinia. Vpravo kliešte, na konci ich rukovätí previazané remeňom a vľavo kladivo prestrčené cez rukoväte spomínaných klieští.

V našom hlasovaní sme sa tentoraz zamerali na erby obcí v okrese Revúca.

Erby sa spájajú s 12. storočím a súvisí to s udalosťami, ako sa postupne formoval rytiersky stav, a to je prepojené s križiackymi výpravami.

"V Európe je takáto tradícia od stredoveku. Erb na pečati slúžil ako podpis, najčastejšie sa používa na pečatidle obce, jej vlajke, na insígniách starostu, na budove obecného úradu i v rokovacích miestnostiach orgánov obce,“ uviedla pre náš portál Dnes24 etnologička a historička Katarína Nádaská.

Z erbov sa podľa slov Nádaskej dá vyčítať absolútne všetko, pretože v erbe bolo vždy niečo zakódované až takým určitým tajuplným spôsobom alebo štylisticky podaný príbeh jednotlivých rodov alebo legendy, ktoré sa viazali k obci či k mestu.

Aj obce z Revúckeko okresu sa na erboch môžu pochváliť rôznymi motívmi, často zvieracími. Tie nájdeme v erboch Hucína, Ratkovského Bystrého, Revúckej Lehoty aj Rybníka. Zaujímavým je tiež erb Muráňa so smrekom a pilčíkmi, či erb Višňového s jednou višňou.

Hlasovanie o najkrajší erb z obcí Revúckeho okresu je ukončené. Výsledky si môžete pozrieť TU!

Všetky erby v plnom rozlíšení sa vám zobrazia po rozkliknutí obrázka alebo ich nájdete v galérii TU.

GALÉRIA: Erby obcí Revúckeho okresu
39
Galéria
Zdroj: Heraldický register SR
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie