Práca

Slováci vynechávajú dovolenku najmä kvôli financiám

Najčastejším dôvodom, prečo Slováci vynechali letnú dovolenku, boli finančné dôvody, čo v prieskume uviedlo až 55% respondentov. Zhruba tretina ľudí zarábajúcich do 600 eur je ochotná na letnú dovolenku investovať od 500 do 1 000 eur.

Ilustračný obrázok k článku Slováci vynechávajú dovolenku najmä kvôli financiám
Zdroj: TASR

Zatiaľ čo dôvodom vynechania letných dovoleniek u žien boli najmä financie, u mužov prevládala pracovná vyťaženosť. Zhruba polovica ľudí z Košického, Nitrianskeho a Prešovského kraja na tohtoročnej dovolenke nebola a ani si ju dovoliť nemôže.

Najviac nás láka oddych pri mori

Viac ako polovica opýtaných ľudí tohtoročnú letnú dovolenku už absolvovala alebo sa na ňu ešte len chystá, vyplýva to z prieskumu Platy.sk. Rozpočet, ktorý sú Slováci ochotní použiť na svoju dovolenku, sa pohybuje v rozmedzí od 500 do 1 000 eur. Hneď po nich nasleduje skupina ľudí, ktorí na letnú dovolenku minú od 300 do 500 eur. Najčastejším dôvodom, prečo Slováci vynechali možnosť letného oddychu, boli finančné dôvody, čo v prieskume uviedla viac ako polovica respondentov. Oddych pri mori vyhľadáva zhruba polovica opýtaných, pričom len 11% respondentov trávi svoje voľno pri vode na Slovensku.

Koľko sme ochotní investovať na dovolenku?

Pozreli sme sa aj na to, koľko investujú na letné dovolenky ľudia z jednotlivých platových skupín. Až tretina ľudí zarábajúcich do 600 eur je ochotná na letnú dovolenku investovať od 500 do 1 000 eur. Takmer polovica tých, ktorí zarábajú nad 1 500 eur, sú ochotní za dovolenku zaplatiť nad 1 000 eur, pričom až 34% podiel opýtaných v tejto platovej skupine, investuje na dovolenku oveľa menej.

Pobyty pri mori lákajú viac ženy, muži preferujú slovenské hory

Letnú dovolenku absolvovala alebo ju plánuje absolvovať viac ako polovica žien, pričom výsledky prieskumu potvrdili, že muži chodili na dovolenku o čosi menej, približne o 4 percentuálne body. Vynechanie letných dovoleniek u žien zapríčinil nedostatok financií, pričom hlavným dôvodom u mužov bola pracovná vyťaženosť. Oddych pri mori preferujú viac ženy, zatiaľ čo muži vo väčšej miere vyhľadávajú pobyty na slovenských horách.

V Bratislavskom kraji bol 60% podiel dovolenkujúcich

Najvyšší podiel ľudí, ktorí si dovolili tohtoročnú dovolenku, tvorilo 60% respondentov z Bratislavského kraja, ktorí dovolenkovali o 8 p. b. viac oproti celkovému priemeru. Najväčší rozdiel oproti Bratislavskému kraju vznikol pri respondentoch z Nitrianskeho kraja, kde bol podiel ľudí, ktorí absolvovali letnú dovolenku, nižší o 18 percentuálnych bodov. Zhruba polovica ľudí z Košického, Nitrianskeho a Prešovského kraja na tohtoročnej dovolenke nebola, a ani ju v najbližšom období neplánuje, je to najmä kvôli nedostatku prostriedkov, ktoré by mohli na pobyt investovať.

zdroj: platy.sk
foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie