Štartuje 4. ročník celoslovenskej kampane: Do práce na bicykli sa môžete vybrať aj vy!

Ministerstvo dopravy vyhlasuje v poradí štvrtý ročník celoslovenskej kampane "Do práce na bicykli". Projekt má súťažnou formou motivovať zamestnancov, aby počas mája dochádzali do práce na dvoch kolesách.

Ilustračný obrázok k článku Štartuje 4. ročník celoslovenskej kampane: Do práce na bicykli sa môžete vybrať aj vy!
Zdroj: TASR

Mestá sa do nej môžu zaregistrovať od 1. marca do 18. apríla 2017 na internetovej stránke dopracenabicy­kli.eu. Samotná kampaň potrvá od 1. mája do 31. mája. Obyvatelia prihlásených miest budú v rámci nej jazdiť do práce bicyklom a súťažiť o umiestnenie v troch kategóriách na lokálnej a troch kategóriách na národnej úrovni.

„Aj v tomto roku chceme motivovať ľudí, aby využili bicykel ako ekologický, ekonomický a navyše zábavný prostriedok na cestu do zamestnania,“ opísal minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd).

Touto kampaňou plánuje podľa jeho slov rezort zvyšovať povedomie o výhodách cyklistickej dopravy a súčasne poukázať na negatívny dosah automobilovej dopravy na kvalitu života v mestách.

Motivuje Sagan

Tvárou tohtoročnej kampane je podľa ministerstva Peter Sagan, ktorý svojím ľudským postojom k bicyklovaniu prilákal jeho nových fanúšikov. Víťazmi kampane sa stanú mestá s najväčším počtom najazdených kilometrov a najväčším počtom zapojených účastníkov prepočítaných priemerne na počet obyvateľov.

Podľa ministerstva sa budú vyhodnocovať aj spoločnosti, v rámci ktorých sa zapojí do kampane najvyšší počet cyklistov. Napríklad počas vlaňajšieho ročníka využilo bicykel ako dopravný prostriedok do práce takmer 5640 ľudí v 60 slovenských mestách. Spolu najazdili 783-tisíc kilometrov.

Súťaž miest a obcí

„Kampaň je aj tento rok otvorená pre každého, kto chce podporiť rozvoj cyklodopravy na Slovensku, chce si vyskúšať aspoň na jeden mesiac výhody prepravy bicyklom, ale aj pre tých, ktorí si chcú jednoducho zasúťažiť o hodnotné ceny,“ vysvetľuje hlavná koordinátorka kampane Andrea Štulajterová z Občianskej cykloiniciatívy Banská Bystrica, ktorá akciu organizuje.

Registrácia samospráv do kampane potrvá do 18. apríla a prihlasovanie súťažiacich sa uzavrie 5. mája. Štulajterová v tejto súvislosti vyzýva, aby sa samosprávy neregistrovali na poslednú chvíľu.

„Čím skôr sa mesto prihlási, tým väčšie šance bude mať pri súťažení so zvyškom Slovenska. Navyše, pre prvé tri samosprávy, ktoré dosiahnu počet 400 prihlásených súťažiacich, máme pripravené štýlové mestské bicykle a veľkým lákadlom tohto ročníka bude aj hlavná cena v podobe kvalitného elektrického bicykla,“ doplnila Štulajterová.

Ilustračné foto

Zdroj: TASR

Odporúčame