Eva Viestová Rôzne

Štvornohých miláčikov na Silvestra radšej neutešujte

Zvieratá majú lepší sluch ako ľudia, aj výbuchy petárd preto vnímajú citlivejšie. Silvester sa tak stáva pre psíčkarov a hlavne ich štvornohých priateľov nočnou morou. Vyviaznuť z nej môžu útekom z civilizácie, zatĺkaním alebo liekmi.

Ilustračný obrázok k článku Štvornohých miláčikov na Silvestra radšej neutešujte
Foto: Jozef Milan

Na svojom internetovom portáli o tom informoval Košický korzár.

Ani psy na silvestrovské oslavy nereagujú rovnako. Môžu to prespať, skrývať sa, štekať, byť agresívni.

„Záleží to od konkrétneho psa. Ak sa veľmi bojí, najlepšie by bolo vziať ho niekde na chatu do pokojného prostredia,“ hovorí veterinárny lekár Erik Hudec.

Ak útek na samotu neprichádza do úvahy, treba aspoň minimalizovať následky.

„Odo dňa pred Silvestrom až po deň po Silvestri odporúčam mať psa uviazaného na vôdzke. Nikdy neviete, kedy niečo vybuchne blízko pri ňom. On sa môže splašiť, spanikáriť a utiecť naozaj ďaleko. Potom sa môže stať, že nenájde cestu späť, alebo ho v tom rýchlom behu zrazí auto. V samotný silvestrovský večer treba psa vyvenčiť naposledy pred ôsmou večer", povedal Hudec.

Prečo sa niektoré psy výbuchov neboja?

„Lebo boli tak vychované, sú na to zvyknuté. Keď je psík odmalička s deťmi, ktoré hádžu petardy, tak on si na to zvykne. Dá sa psa aj naučiť postupným zvyšovaním hluku nebáť sa výbuchov.“ Neuroleptiká psa utlmia", doplnil veterinár.

Najčastejšia reakcia súcitných majiteľov je bojazlivého psa pomojkať, uchlácholiť, hladkať a utešovať.

„Tým ho pán ešte podporuje v bojazlivosti, lebo pes si myslí, že sa bojí oprávnene. Keď sa začne báť, netreba si ho všímať alebo sa k nemu správať normálne – dať mu jesť, hrať sa s ním. Skrátka, tváriť sa prirodzene.“

Aj pes, rovnako ako človek, sa učí príkladom. Niekedy preto pomáha, ak je bojazlivý pes medzi nebojácnymi.

„Od nich uvidí a naučí sa, že sa niet prečo strachovať. Na Silvestra je preto dobré spolčiť sa s nejakými inými psíčkarmi, ktorí majú nebojácneho psa.“

V krajnom prípade majitelia siahajú aj po liekoch. Tie na prírodnej báze dostať aj bez predpisu.

„Teraz pred Silvestrom si ľudia chodia častejšie pre psov predpisovať aj silnejšie lieky, neuroleptiká, ktoré pôsobia sedatívne a psa utlmia.“

Ľudia zvyknú dávať psom aj ľudské lieky. „Dá sa to, ale laici nevedia určiť presné dávkovanie. To závisí individuálne od psa. Ak prešvihnete dávku, môže to psa zabiť.“

Ak mu naordinujete málo, liek nemusí mať želaný účinok. „Hluk vnímajú aj menšie domáce zvieratá, ale tie to dajú najavo tak, že sa skryjú, čo si človek v tej klietke ani veľmi nevšimne.“

Zo stola mu nedávajte

Počas sviatkov a dovoleniek majú zažívacie problémy nielen ľudia, ale aj ich psy. Tie si za to ale nemôžu sami.

„Psovi netreba dávať nič zo sviatočného stola. V malom množstve to nemusí až tak uškodiť, ale aj tak. Ak má kvalitné granule, nepotrebuje už nič iné. Aj mäso zo stola im skôr škodí, lebo obsahuje veľa umelín. Dosiahnete tým možno len hnačku. Ja viem, že je to ťažké, ale najlepšie je mu fakt nič nedať. A čokolády a sladkosti už vôbec nie,“apeluje veterinár.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM