Katarína Oravská Kultúra

Súťaž divadelníkov tento rok v Revúcej nebude: Čo je za tým?

Krajská súťaž divadelných ochotníkov sa tento rok sťahuje z Revúcej. Jubilejný štyridsiaty ročník zmenil aj názov. Čítajte, čo je za tým.

Ilustračný obrázok k článku Súťaž divadelníkov tento rok v Revúcej nebude: Čo je za tým?
Zdroj: Dnes24.sk

Krajská súťažná prehliadka amatérskeho činoherného divadla a divadla mladých sa uskutoční v tomto roku v Tisovci. Ako informovala riaditeľka Gemersko-malohontského osvetového strediska (GMOS) Darina Kišáková, v jubilejnom 40. ročníku zmenili názov súťaže na Zochov divadelný Tisovec. Dôvodom je komplexná rekonštrukcia domu kultúry v Revúcej.

Krajskú divadelnú prehliadku v Tisovci zastrešuje Národné osvetové stredisko (NOS). Divadelníci sa v tomto meste predstavia od 29. apríla do 1. mája. „Ide o vrcholnú prehliadku na krajskej úrovni. Porotu nominuje NOS a víťazi postupujú na celoštátnu súťaž ochotníckeho divadla dospelých a celoštátnu prehliadku divadla mladých,“ povedala Kišáková.

Ochotnícki divadelníci sa predstavia rôznymi predstaveniami, sú to víťazi okresných súťaží v Banskobystrickom kraji. „Prehliadka nie je tematicky zameraná. Kolektívy nemajú problém siahnuť po klasike s tým, že hry sú upravené a prenesené do súčasnosti. Divadlá mladých skôr reflektujú na súčasnú celospoločenskú situáciu, jednoducho reagujú na život. Napriek tomu pracujú v ťažkých podmienkach. Ale sú to ľudia, ktorí to majú v sebe a potrebujú to umelecké dostať zo seba za každých okolností. Ja som im všetkým za to naozaj vďačná a to, že divadelných súborov je stále dosť, je vidieť aj na účasti na krajskej žatve, ak môžem túto prehliadku takto nazvať,“ dodala riaditeľka GMOS.

Prehliadku Zochov divadelný Tisovec finančne podporilo Ministerstvo kultúry SR a záštitu nad ňou prevzal primátor mesta Peter Mináč.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie