Tip na akciu: Chcete zažiť zaujímavý víkend? Odskočte si do Klenovca

Program slávností návštevníkom ponúka zaujímavé scénické programy, jarmok remesiel, dvory, výstavy, malé scénické programy, gastronomické a iné špeciality z regiónu, tiež interaktívne sprievodné podujatia ako školu spevu, tanca, remesiel.

Peter Simon
Ilustračný obrázok k článku Tip na akciu: Chcete zažiť zaujímavý víkend? Odskočte si do Klenovca
Zdroj: TASR

V dňoch 26.6 – 28.6.2015 sa v obci Klenovec uskutočnia už 37. Gemersko-malohontské folklórne slávnosti – Klenovská Rontouka.

Autori programu sa zamerali na prezentáciu tradičnej ľudovej kultúry hlavne Gemera – Malohontu z okresov Rimavská Sobota a Revúca. Hosťami podujatia budú horno-gemerčania z Vlachova, gorali z FS Magura z Kežmarku, šariš zastúpi Tarka z Bardejova, horehronie Krnohári z Brezna, podpoľanie Hriňovčan z Hriňovej.

Úvod programu Klenovskej Rontouky bude patriť prezentácii Klenoveckého syrca, ktorý bol 14. januára 2015 zapísaný EK do Registra chránených označení pôvodu. “Okrem tradičného Jarmoku remesiel sa remeselní majstri budú prezentovať svojou tvorbou spolu s prezentáciou receptov tradičných dvorov na malej scéne pri obecnom úrade, pod názvom Śo dobryho na jarmoku,“ informovala Stanislava Zvarová, riaditeľka a dramaturgička slávností.

Ako dodala, v tomto roku si budú môcť návštevníci pochutnať na rôznych špecialitách v dvoroch: Klenovskom, Francúzskom, Medovom, Bryndziarskom, Chovateľskom, Štrúdľovom, Lukovištskom, Gazdovskom v Pavlínke, Na Ráztočnom, U poľovníka.

Scénické programy budú otvárať najmladší účastníci slávností v programe Aj my chcemo na súkenníckom bále tancovať, a to detské folklórne súbory: Hájik a Lieskovček z Rimavskej Soboty, Čížiček z Tisovca, Lykovček z Revúcej, Zornička a Mladosť z Klenovca, sólisti speváci Andrejka Vranská z Rimavského Brezova, Dominika Kasáčová, Alžbetka Váradiová a Paťko Paľo z Klenovca, Vratko Mančuška z Rimavskej Soboty. “V kultúrnom dome bude pre návštevníkov pripravená výstava a dokumentárny film venovaný majstrovi Jánovi Rudolfovi Stehlíkovi, pri príležitosti jeho nedožitých 75. Narodenín,“ hovorí Zvarová.

Už tradične aj tento rok budú prezentovať obce nášho regiónu v komornom programe Roztratené zrnká. V tomto roku predstavia život ľudí obcí Hrušovo, Striežovce a Ostrany.“Sláv­nostné otvorenie podujatia bude na scéne na Námestí Karola Salvu, po ktorom bude scéna patriť domácim tanečníkom, heligonkárom a ľudovej hudbe folklórneho súboru Vepor z Klenovca a sólistom inštrumentalistom v hre na pastierske hudobné nástroje Milanovi Katreniakovi, Romanovi Košičiarovi, Dušanovi Ceberovi a Drahomírovi Dalošovi, v programe venovanom pastierskej kultúre pod názvom A pri tom košiari,“ prezradila Zvarová.

Záver piatkového večera bude patriť hosťujúcemu folklórnemu súboru MAGURA z Kežmarku a na dobrú noc si môžu návštevníci zaspievať a zatancovať v tanečnom dvore V Klenovcu na tancu, ako aj v ďalších dvoroch slávností. “Sobotňajšie ráno návštevníkov opäť privíta jarmočná nálada pri tradičných remeslách, do ktorých sa interaktívne v tvorivých dielňach môžu zapojiť návštevníci podujatia,“ uvádza Zvarová.

Ďalej informovala, že už po 25. krát sa na Klenovskej Rontouke predstavia heligonkári z celého Slovenska na prehliadke pod názvom Klenovská heligónka. Škola spevu pre všetkých bude v Klenovskom dvore, ktorú budú viesť speváci z Folklórnej skupiny Revúška z Revúčky.

Popoludnie v sobotu bude patriť zápisu do knihy rekordov Slovenska v tancovaní typického klenovského Rontouka, do ktorej sa môžu zapojiť všetci návštevníci na základe registrácie. “Dúfame, že sa zapojí 150 tanečných párov a že nám pomôžete stanovený rekord splniť. Po ukončení zápisu do knihy Rekordov bude námestie patriť majstrom ľudového tanca,“ prezradila Stanislava Zvarová, riaditeľka a dramaturgička slávností.

Scénické programy v sobotu otvára Folklórny súbor Hriňovčan z Hriňovej s programom Na Hriňovskom laze. Tradične sa v rámci slávností predstavujú výborné ľudové hudby v súťaži Drótova nôta, ktorou si pripomíname chýrneho klenovského primáša Imricha Oláha Drótu.

Pre radosť i na žiaľ je názov programu Andrei Jágerovej, v ktorom sa predstavia spevácke skupiny: ŽSS pri FS Marína zo Zvolena, MSS Likava z Likavky, ŽSS pri FS Háj z Rimavskej Soboty, MSS pri FS Vepor z Klenovca, MSS Húžva z Mokrej Lúky, ĽH FS Vepor z Klenovca, sólisti speváci: Ján Vrbinský, Ján Kožiak, Ľubomír Zvara, Lucia a Stanislava Zvarové z Klenovca, Radoslav Dusa z Gemerskej Milhosti, Lucia Luptáková zo Zvolena.

V regionálnom programe v réžii Andrea Sýkoru, pod názvom Veselosť…od prameňov Slanej až k brehom Rimavy, sa predstavia folklórne kolektívy Háj, Rimavan, Új Gömör z Rimavskej Soboty, ŽSS Skaliny z Hnúšte, Fsk z Tisovca, FS Vepor z Klenovca, FSk Stromíš z Vlachova, FSk Spod Kohúta z Revúčky a Muránskej Zdychavy, FSk Revúška z Revúčky, fujaristi Dušan Ceber z Rimavskej Soboty, Roman Košičiar a Milan Katreniak z Tisovca, heligonkári z Tisovca. Záver sobotňajšieho programu bude patriť novému hudobno – tanečnému projektu Vytvorila dedina – tancuje mesto. Gemersko-malohontské folklórne slávností sa ukončia v nedeľu v kostole ECAV slávnostnými Službami Božími a koncertom Kresťanská pieseň v podaní Novoklenovčanov z Kráľa.

Klenovská Rontouka ponúka viacero programov a sprievodných programov, ktoré môžu návštevníci vidieť a zažiť len v Klenovci, nehovoriac o atmosfére, ktorú nemožno zažiť naozaj nikde inde.

“V mene organizátorov Gemersko – malohontského osvetového strediska v Rimavskej Sobote, Obce Klenovec, Občianskeho združenia RODON Klenovec, autorov programu a účinkujúcich všetkých srdečne pozývame 26.6 – 28.6.2015 do Klenovca na Klenovskú Rontouku 2015,“ informovala na záver Stanislava Zvarová, riaditeľka a dramaturgička slávností.

Kompletný program nájdete na plagáte v sekcii PODUJATIA na našej stránke!

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk