Správy

V Revúcej sčítali byty: Čo si od toho sľubuje primátor Buchta?

Samotné sčítanie domov a bytov sa realizuje do 12. februára 2021. Po tomto termíne nastáva druhá fáza projektu, a to sčítanie obyvateľov, povedala Stauder.

Ilustračný obrázok k článku V Revúcej sčítali byty: Čo si od toho sľubuje primátor Buchta?
Zdroj: TASR

Slovensko pokračuje v sčítaní bytov a domov v spolupráci so samosprávami, ku koncu júla sčítali 20,6 percenta bytov. Najrýchlejšie sčítavajú domy a byty v Nitrianskom, Trnavskom a Banskobystrickom kraji. Spolu sčítali okolo 30 percent bytov. Informovala o tom hovorkyňa projektu Sčítania obyvateľov, domov a bytov (SODB) 2021 Jasmína Stauder.

V júli 2020 pokračovala prvá fáza projektu. V systéme sú zapojené všetky obce v celkovom počte 2927. V rámci Slovenska je 13 obcí, ktoré sčítali byty úplne. Stauder priblížila, že najviac ich je v Prešovskom kraji. Sú to obce Cabov, Havranec, Kružlová, Lesnica a Veľká Franková. V Banskobystrickom kraji sú to obce Baláže, Gemerské Dechtáre a Železná Breznica. Trnavský kraj zastupuje obec Chtelnica. V Bratislavskom kraji sú to menšie obce Kaplna a Nový Svet.

Pomôže rozvoju Revúcej?

„Veľkou obcou, ktorá finalizuje sčítanie, je Dunajská Lužná a prvým mestom nad 10 000 obyvateľov, ktoré sčítalo byty, je Revúca,“ uvádza Stauder.

Primátor Revúcej Július Buchta povedal, že spracované údaje zo sčítania pomôžu pri rozvoji mesta, ako podklad pre územné plánovanie a pri riešení parkovacej a bytovej politiky.

Dôležité informácie

„Môžem konštatovať, že aj napriek letu sčítanie prebieha kontinuálne a obce naplno pracujú. Pre projekt je podstatné, aby boli všetky údaje aktuálne k rozhodujúcemu okamihu sčítania, k 1. januáru 2021,“ uviedla generálna riaditeľka Sekcie sociálnych štatistík a demografie Štatistického úradu (ŠÚ) SR Ľudmila Ivančíková.

Samotné sčítanie domov a bytov sa realizuje do 12. februára 2021. Po tomto termíne nastáva druhá fáza projektu, a to sčítanie obyvateľov, povedala Stauder.

Sčítanie domov a bytov má priniesť informácie o počte obydlí, prehľad o formách vlastníctva, počet a podiel neobývaných bytov, o napojení bytov na vodu, plyn či kanalizáciu, o zdrojoch tepla. Štatistický úrad (ŠÚ) sa dozvie o tom, aké domy a byty Slováci preferujú, koľkopodlažné byty prevládajú, zistí aj informácie o obnove budov.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie