Jakub Forgács Správy

V Revúckom okrese hrozia búrky s krúpami, no nielen tie. Takto znejú výstrahy meteorológov

Pripravte sa na možné vyčíňanie počasia. Náš okres totiž meteorológovia varujú pred búrkami s krúpami aj vysokými teplotami.

Ilustračný obrázok k článku V Revúckom okrese hrozia búrky s krúpami, no nielen tie. Takto znejú výstrahy meteorológov
6
Galéria

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal pre náš okres výstrahu prvého stupňa pred búrkami. Tá platí v piatok 30. augusta 2019 do 20:00.

„V okrese Revúca je malá pravdepodobnosť búrok s krúpami, ktoré predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity,“ uviedli meteorológovia.

Podľa ich ďalších slov s búrkami môžu byť spojené krátkodobé ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 – 40 mm a nárazy vetra rýchlosť 18 – 23 m/s (65 – 85 km/h).

Intenzita sprievodných javov je podľa SHMÚ v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu.

„Pri spomínaných búrkach je možný prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov (stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatápanie pivníc, podchodov, podjazdov),“ doplnili meteorológovia.

Okrem toho však v najbližších dňoch treba počítať aj s poriadnymi horúčavami. Výstrahy 1. stupňa pred vysokými teplotami platia v piatok do 17:00, kedy podľa meteorológov môže v okrese Revúca maximálna teplota vzduchu miestami dosahovať až 33 – 34 °C. Výstraha však platí aj v sobotu a v nedeľu od 14:00 do 17:00.

„Vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov,“ píšu meteorológovia s tým, že uvedená teplota vzduchu nie je v danej ročnej dobe a oblasti nezvyčajná, ale pravdepodobnosť nadmerného zaťaženia organizmu u niektorých osôb je vysoká.

Foto: ilustračné

Búrky
6
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie